Polojasno
-0°
Bratislava
Zora
22.1.2025
Ozónová vrstva na severnej pologuli sa vracia do normálu
Zdielať na

Ozónová vrstva na severnej pologuli sa vracia do normálu

WASHINGTON / Ozónová vrstva sa začína postupne zotavovať a prvýkrát po 35 rokoch je silnejšia. Vedci to pripisujú postupnému odstraňovaniu niektorých škodlivých komponentov, ktoré sa používajú pri chladení a do sprejov.

Príslušný vedecký panel OSN vyzdvihol, že ide o jednu z mála pozitívnych správ o životnom prostredí. Údajne sa ukazuje, že keď sa svet zomkne, dokáže bojovať s ekologickou krízou.

Citlivá ozónová vrstva chráni planétu pred škodlivým slnečným žiarením, ktoré spôsobuje rakovinu kože a ničí úrodu. Ochranná vrstva sa začala stenšovať koncom 70. rokov minulého storočia.

Významný a trvalý nárast

Vedci začali biť na poplach a v roku 1987 vstúpil do platnosti takzvaný montrealský protokol. V ňom sa väčšina štátov sveta zaviazala ku kontrole výroby chemických látok, ktoré škodia ozónovej vrstve a postupnému obmedzovaniu ich používania.

Prvýkrát po 35 rokoch vedci môžu potvrdiť štatisticky významný a trvalý nárast stratosférického ozónu. V rokoch 2000 až 2013 jeho úroveň v kľúčových severných zemepisných šírkach vzrástla o štyri percentá, píše The Independent.

Tristo expertov, ktorých poverila OSN, hodnotí stav ozónovej vrstvy každé štyri roky:

SITA

"Je to víťazstvo pre diplomaciu a vedu, pre skutočnosť, že sme spolu boli schopní spolupracovať," poznamenal chemik ocenený Nobelovou cenou Mario Molina. Je vôbec prvým vedcom, ktorý na problém upozornil.

Pozrite sa na koncentráciu ozónu od roku 1979 do roku 2013. Chýba iba rok 1995:

Freóny do ovzdušia

Ozón je označením pre trojatómové molekuly kyslíka, ktoré sa so stúpajúcou teplotou a klesajúcim tlakom rozkladajú na obyčajný dvojatómový kyslík.

Proces urýchľujú niektoré chemické zlúčeniny a radikály, ktoré unikajú z priemyslovo vyrábaných chlór-fluórovaných uhľovodíkov vrátane freónov.

Tie sa v minulosti využívali v chladiacich zariadeniach alebo ako hnacie médium v sprejoch.

Pribúdajú skleníkové plyny

Horšie je na tom južná pologuľa, kde je zoslabenie ozónovej vrstvy omnoho výraznejšie. Úbytok ozónu a súčasný pokles teploty v stratosfére ovplyvňujú klimatický systém.

Otázkou je, aký bude vývoj v druhej polovici tohto storočia. Obavy vzbudzuje rastúca koncentrácia skleníkových plynov, predovšetkým oxidu dusného, ktorý ozónovú vrstvu narušuje.

Súvisiace články