Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Japonci ako prví transplantovali časť sietnice
Zdielať na

Japonci ako prví transplantovali časť sietnice

Zdroj: ISIFA/ilustračná

TOKIO / Japonskí lekári ako prví na svete transplantovali pacientke časť sietnice vytvorenú z jej vlastných telesných buniek. Išlo o prvú operáciu za použitia takzvaných indukovaných pluripotentných kmeňových buniek, ktoé sú vytvorené z telesných buniek pacienta. Informovala o tom agentúra AFP a japonské médiá.

Prvou pacientkou, na ktorej sa technika v rámci klinického testovania vyskúšala, bola seniorka trpiaca degeneratívnym ochorením časti sietnice, vekom podmienenou degeneráciou makuly.

Trojhodinová operácia sa uskutočnila v nemocnici v meste Kóbe. Pacientka bude zrejme prepustená po troch až siedmich dňoch.

V roku 2020

Prvá séria klinických testov tejto metódy sa uskutoční na pacientoch, ktorým nepomáhajú existujúce postupy alebo už o zrak prišli. Transplantácia sietnice tak výrazne nezlepší ich problém so zrakom.

Ďalšia etapa testov sa zameria na pacientov v prvej fáze choroby, u ktorých by procedúra mala viesť k navráteniu zraku, vysvetľujú vedci zo strediska Riken, ktoré program zaštiťuje.

Okolo roku 2020 by sa potom procedúra mohla ponúkať aj pre bežných pacientov, napísal denník The Japan Times.

Budúcnosť medicíny

Takzvané indukované pluripotentné kmenové bunky, ktoré sú pripravené z vlastných buniek pacienta, sú označované za budúcnosť medicíny. Pluripotentné bunky pochádzajú z pacientovej kože, riziko odmietnutia tam teda nehrozí. Tieto kožné bunky sa môžu  pritom premeniť, "preprogramovat" napríklad práve v kúsok očnej sietnice.

Japonský molekulárny biológ Šinja Jamanaka získal spoločne s britským biológom Johnem B. Gurdonom v roku 2012 Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo. Bol ocenený za objav schopnosti návratu špecializovaných buniek späť do štádia pluripotentných kmeňových buniek.

Súvisiace články