Prelom v energetike. Lockheed Martin oznámil zostrojenie fúzneho reaktora
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Lockheed Martin
MARYLAND / Spoločnosť Lockheed Martin oznámila, že pracuje na vývoji kompaktného fúzneho reaktora. Funkčný prototyp by mohol byť zostrojený už o pár rokov a bol by významným krokom v oblasti alternatívnych energií.
Šéf projektu, Tom McGuire, oznámil, že na reaktore pracuje so svojim tímom asi štyri roky. Verejnosti sa s tým teraz zveril preto, že pre projekt hľadá potenciálnych partnerov, či už z oblasti technológií alebo vlády.
Koncept reaktora využíva magnetické pole na udržanie nahriatej plazmy, ktorej energia je postupne uvoľňovaná a využívaná. Pre lietadlá by to znamenalo, že by mohli zostať vo vzduchu extrémne dlho. Nepotrebovali by totiž dočerpávať palivo.
Počiatočné výskumy preukázali možnosť vybudovania stomegawattového reaktoru s rozmermi dva krát tri metre, ktorý by sa zmestil napríklad aj na nákladné auto. Bol by tak asi desaťkrát menší, ako tie súčasné.
Už o pár rokov
Funkčný prototyp sa očakáva do piatich rokov, do desiatich by sa mohol začať sériovo vyrábať. Otestovať ho spoločnosť plánuje už do jedného roka.
Podľa prognóz spotreba energie môže v budúcnosti narásť až o štyridsať, päťdesiat percent. "Môže ísť o veľký prelom na poli energetiky," povedal McGuire na margo šesťdesiat rokov dlhého výskumu v oblasti jadrovej fúzie ako potenciálneho zdroja energie, ktorý je bezpečnejší a účinnejší ako súčasné reaktory, ktoré sú založené na jadrovom štiepení.
Čistejší a bezpečnejší
Lockheed dokonca v projekte vidí možné riešenie globálneho energetického problému a tých, súvisiacich s klimatickými zmenami.
Kompaktná jadrová fúzia by okrem toho produkovala menej odpadu ako uhoľné elektrárne, pretože by využívala ako palivo izotopy vodíka - deutérium a trícium. Bola by schopná generovať takmer desaťmiliónkrát viac energie ako rovnaké množstvo fosílnych palív.
Reaktory budúcnosti by mohli využívať iné palivá a vďaka tomu by sa mohol úplne eliminovať radioaktívny odpad.