Do vesmíru letí prvá talianska kozmonautka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BAJKONUR / Samantha Cristoforetti je tridsaťsedemročnou talianskou astronautkou, ktorá sa oficiálne zaradila do tímu kozmonautou Európskej kozmickej agentúry. V nedeľu ako prvá ženská zástupkyňa svojho národa vzlietla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Cristoforetti sa do vesmíru vypravila na palube kozmickej lode Sojuz TMA-15M. V jej kokpite sa ocitla spoločne s americkým astronautom Terrym Virstom (NASA) a ruským kozmonautom Antonom Škaplerovom (Roskosmos).
Talianka má za sebou niekoľkoročné prípravy. Je absolventkou Vedeckého lýcea, študovala na Technickej univerzite a po vstupe do armády sa stala kapitánkou vojenskej bojovej stíhačky AMX.
Splnený sen
Kariéru kozmonautky zahájila vo štvrtom výborovom riadení pre doplnenie tímu astronautov v roku 2008, píše The Daily Mail. Let do vesmíru je jej splneným snom.
Reprofoto/gizmag.com
Cristoforetii strávi vo vesmíre takmer pol roka. Pre ESA je to ôsma dlhodobá misia jej astronauta. Talianka má na palube ISS množstvo vedeckých úloh, píše Reuters.
Jednou z nich je skúška prvej európskej 3D tlačiarne POP3D (Portable On-Board Printer), ktorá má preveriť budúce použitie tejto technológie v stave beztiaže.
SITA
Rozdiely spôsobené mikrogravitáciou
Prístroj je pomerne malý. Tlačí z biologicky odbúrateľného, neškodného PLA plastu, z ktorého vo vesmíre v priebehu pol hodiny vytvorí rovnakú súčiastku, akú mu odborníci dali k vytlačeniu ešte na Zemi.
Pozrite sa, ako prebiehala príprava talianskej kozmonautky:
Výsledok potom poputuje späť na zemský povrch, kde ho vedci z Talianskeho technologického inštitútu dôkladne preskúmajú, aby zistili prípadné rozdiely spôsobené vplyvom mikrogravitácie.
Raňajkové spestrenie
Raketa s Cristoforetti na palube odštartovala z kazachstanského Bajkonuru v nedeľu 23. novembra o 22:01 SEČ.
ESA vysielala štart v priamom prenose pomocou internetu. Prechod posádky do stanice ISS sa uskutočnil o dve hodiny neskôr, kedy bola ISS práve na južnou Áziou.
Kozmonauti dostali v tej chvíli príležitosť pohovoriť si s členmi svojich rodín, ktorí celý štart až do tej doby sledovali v priamom prenose na kozmodrome Bajkonur.
SITA
Potom si posádka sadla za jeden stôl a naraňajkovala sa. Zážitok si spestrila ekvilibristickými kúskami s poletujúcou stravou, čo im spestrilo záver náročného štartovacieho manévru.