Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Pozemská DNA prežila návrat z vesmíru
Zdielať na

Pozemská DNA prežila návrat z vesmíru

Zdroj: NASA

ZÜRICH / Vedci z Univerzity v Zürichu prišli s pozoruhodnými zisteniami. Pozemskú DNA preniesli na rakete do vesmíru. Tá bola pri štarte vystavená teplotám okolo tisíc stupňov Celzia. Po návrate na Zem ostala plne funkčná.

"Ostali sme v šoku," vyhlásila na margo úspešného návratu DNA na Zem vedkyňa Cora Thiel z zürišskej univerzity. 

Vedci pripevnili na vonkajší plášť rakety dvojité vlákna DNA, z ktorých viac ako polovica ostala nedotknutá, píše Daily Mail

Tento objav potvrdil, že DNA dokáže prežiť skutočne drsné podmienky, ako i návrat späť do atmosféry. Okrem toho sa týmto zvyšuje pravdepodobnosť mimozemského života molekúl, ktoré sa dostanú z vesmíru na Zem. 

NASA

Suborbitálna misia s názvom Texus-49 zahájená na základni v severnom Švédsku, bola pôvodne určená na štúdium vplyvu gravitácie na gény ľudských buniek umiestnených vo vnútri rakety. Vedci sa však rozhodli otestovať aj následky vesmírneho letu DNA na troch rôznych miestach povrchu rakety.

Experiment preukázal, že asi 53 percent DNA ostalo plne funkčných.

Ešte v auguste tohto roku ruskí kozmonauti našli planktón a iné mikroorganizmy žijúce na povrchu ISS.

ISIFA

Predchádzajúce experimenty ukázali, že niektoré mikroorganizmy dokážu prežiť vo vesmíre minimálne jeden a pol roka, píše Scientific American. O tom, že by sa DNA mohla z kozmu vrátiť neporušená, však doposiaľ dôkazy neboli.

Ako vznikol život?

Mnoho vedcov už dávnejšie verilo, že v dávnej histórii priniesli kométy na Zem organické stavebné kamene života. 

Niektorí zašli ešte ďalej a prichádzajú s teóriou známou ako Panspermia. Ide o hypotézu, podľa ktorej život existuje v celom vesmíre a na Zem ho priniesli kométy a asteroidy.

Takéto zistenia následne vyvolávajú otázky o tom, ako vlastne vznikol na Zemi život. 

Súvisiace články