Kozmológ Stephen Hawking predpovedá svetu záhubu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: NASA
Profesor Stephen Hawking, jeden z britských popredných vedcov povedal, že snaha o vytvorenie mysliacich strojov predstavuje hrozbu pre ľudskú existenciu.
O umelej inteligencii sa rozhovoril pri príležitosti odhalenia novej verzie hlasového programu, ktorý dodala firma Intel. Program s názvom SwiftKey vyvíjali tri roky a celkovo zefektívni písanie o viac než 20 percent. Dokáže totiž omnoho lepšie rozpoznať slová, ktoré užívateľ vysloví. Informáciu piniesol britský portál BBC.com.
Rýchlejšie písanie
"Ľudia sú obmedzení pomalou biologickou evolúciou a vďaka tomu nemôžeme konkurovať robotom, preto budeme nahradení," varuje Hawking.
Vedec bol nadšený inováciou komunikačných technológií a teší sa na schopnosť písať vďaka nového systému oveľa rýchlejšie.
Ale jeden aspekt zostal aj po inovácií nezmenený - jeho počítačom generovaný hlas sa vôbec nezmenil. Profesor Hawking pripúšťa, že je robotický, ale trval na tom, že prirodzený hlas ani nechcel.
Ochranná známka
"Je to moja ochranná známka" povedal. "Povedali mi, že deti, ktoré potrebujú elektronický hlas, chcú taký, ako mám ja."
Vo svojom rozhovore pre BBC, profesor Hawking tiež hovorí o výhodách a rizikách internetu. Cituje varovanie riaditeľa britskej tajnej služby GCHQ. "Internetové spoločnosti musia bojovať proti hrozbe, lenže je to veľmi náročné bez toho, aby to bolo možné bez obetovania slobody a súkromia," hovorí vedec.
Ochrnutie tela
Hawking od svojich 21 rokov trpí amyotrafickou laterálnou sklerózou. Tá napadá nervový systém a má na svedomí postupné ochrnutie celého tela. Nevyhol sa mu ani vedec. Postupne strácal kontrolu nad končatinami, hlasom a momentálne je paralyzovaný úplne. Komunikuje len pomocou hlasového syntetizátora.