Štart novej kozmickej lode sa odkladá na piatok
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MYS CANAVERAL / Vesmírna loď Orion sa pripravuje na svoju prvú cestu okolo Zeme. Štvrtkový štart museli kvôli vetru a následným technickým problém o 24 hodín odložiť.
Nový vesmírny dopravný prostriedok Spojených štátov má znovu priniesť človeka na Mesiac, ale taktiež umožniť výpravy ľudí k asteroidu a rovnako na Mars. S prvým pilotovaným letom s astronautmi na palube sa počíta po roku 2020.
Náklady programu Orion, na ktorom sa výrobou servisného modulu podieľa i Európska vesmírna agentúra (ESA), sa pohybuje okolo 15 miliárd dolárov.
Prerušenie štartu
Ďalšie finančné prostriedky si vyžiada aj vývoj a výroba novej rakety NASA, ktorá by mala Orion vynášať do vesmíru. Jej test s obletom Orionu okolo Mesiaca je naplánovaný na koniec roka 2017.
SITA
Štvrtkový skúšobný let, ktorý potrvá štyri a pol hodiny, by mal preveriť systémy dôležité pre bezpečnosť a životné podmienky posádky pri štarte, počas letov i pri návrate na Zem.
NASA.gov
Významnou novinkou je okrem iného záchranný systém pre prerušenie štartu, ktorý by mal počas vzletu v prípade havárie dostať modul s posádkou do bezpečia.
Previerka vo vesmíre
Vypustenie bezpilotného Orionu bude pre NASA najväčšou akciou. Po 33 rokoch od prvého štartu raketoplánu má agentúra k dispozícii plavidlo schopné vydať sa i do ďalekého vesmíru, píše Reuters.
Kabína má vyletieť do výšky 5 800 km na Zemou. Prenikne Van Allenovými pásmi žiarenia. Odtiaľ sa vráti do atmosféry. Prvý letový test má preveriť jej ochranný štít, aerodynamiku, palubné prístroje a padákový systém.
Pozrite si priložené video:
Na palube má 1 200 snímačov pre meranie vibrácií, hluku, teploty a ďalších charakteristík.
Poletí rýchlejšie
Ako je u amerických pilotovaných strojov zvykom, bude pristávať na padákoch do oceánu, v tomto prípade Pacifiku. Za 4 hodiny a 23 minút letu vletí do zemskej atmosféry rýchlosťou okolo 30 tisíc kilometrov za hodinu, teda rýchlejšie, ako je obvyklé.
Kabínu budú tisíc kilometrov od kalifornského San Diega čakať lode vojnového námorníctva.