Život na Marse je opäť reálnejší. Sonda Curiosity objavila metán
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MARYLAND / Sonda Curiosity našla na Marse stopy metánu a ďalších chemických látok. Ide o vôbec prvé objavenie organickej hmoty na takzvanej Červenej planéte. Vedci sú však vo vyjadreniach opatrní a tvrdia, že to ešte nenaznačuje prítomnosť živých organizmov na Marse.
Stopy metánu na Marse by mohli znamenať prítomnosť života, 95 percent tohto plynu totiž na Zemi pochádza z mikroorganizmov. Vedci zatiaľ jeho zdroj neidentifikovali, myslia si však, že pochádza z podzemných ložísk.
"Občas sa možno metán mechanickým alebo tepelným tlakom uvoľní a smeruje cez trhliny v skale do atmosféry," cituje BBC vedca Sushila Atreya.
O prítomnosti plynu sa hovorilo už dávnejšie. Curiostity ho však odhalila až teraz. "Výskumy naznačujú, že sa v atmosfére nachádza až päťtisíc ton metánu," hovorí Chris Webster z NASA, ktorý vyšetrovanie viedol. "Na Zemi je to asi päť miliónov ton," dodal.
ISIFA
Jazero na Marse
Curiosity skúma Galeov kráter už od augusta 2012. Cieľom misie robotického vozítka bolo zistiť, či boli na Marse v minulosti priaznivé podmienky pre život. Naposledy analýzy potvrdili, že na planéte existovalo masívne jazero.
Pozrite sa, ako vyzeralo jazero na Marse:
Vrch Mount Sharp, vysoký 150 metrov, podľa posledných výskumov, vyrástol na sedimentoch v jazere.
NASA
Podľa vedcov mohlo existovať aj milióny rokov. Prechádzalo však cyklami vysušovania a obnovenia sa. "Skvelé na týchto jazerách, ktoré znova a znova vznikajú je to, že nám môžu ukázať, ako životné prostredie funguje," hovorí jeden z vedcov.