Vedci objavili nový druh ryby v hĺbke osem kilometrov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ABERDEEN / Vedci z univerzity v škótskom Aberdeene prišli s unikátnym objavom. V Mariánskej priekope, ktorá je označovaná ako najhlbšie miesto na Zemi, nakrútili nový druh ryby. A ide skutočne o zaujímavý zjav.
Aktuálny objav vedcov je rekordný. Doposiaľ bol totiž podmorský život zaznamenaný najviac v hĺbke 7,7 kilometra.
Ryba z hĺbky osem kilometrov je skutočne zaujímavý zjav. "Hlava ryby pripomína komiksovú verziu hlavy psa a telo má jemné a priehľadné. Môžete vidieť jej orgány," uviedol jeden z vedcov Alan Jamieson. "Je úplne iná, ako ostatné ryby tohto druhu," pokračuje.
"Jej pohyb nemá pevnú štruktúru, len sa tak kĺže," dodáva. Podľa neho pripomína papierovú vreckovku plávajúcu vo vode. Pozrite si video:
Nález tejto pätnásťcentimetrovej ryby potvrdil život vo veľkých hĺbkach Mariánskej priekopy. Okrem toho vedci odhalili, že ryby žijúce na tomto mieste sú oveľa zaujímavejšie, ako sa predpokladalo.
Bez mena
Vedcom sa vďaka návnade podarilo nalákať rybu ku kamere. Nepodarilo sa im ju však odchytiť. Pokiaľ aspoň jednu vzorku nechytia, nemôžu rybu popísať ani vedecky pomenovať.
Takto blízko sa vedci dostali k novoobjavenej rybe, pozrite sa:
Hlbinné ryby sa podľa doterajších zistení vyskytujú v hĺbke 6,5 až 7,5 kilometra. Najnovší objav z hĺbky 8,2 kilometra je teda rekordný a podľa vedcov ide o hranicu, v ktorej je možné pozorovať aktívny život rýb.
Tvrdia, že po prekročení tejto hranice sa u rýb už nemôže vytvárať látka, ktorá im pomáha odolávať vysokému tlaku.