S každou novou spomienkou jednu zabudneme, tvrdia vedci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
BIRMINGHAM / Zapamätanie si jednej konkrétnej spomienky spôsobí to, že inú, podobnú, zabudneme. S prekvapivými závermi prišli vedci univerzity v anglickom Birminghame. Tí sa na proces zapamätávania a zabúdania pozreli bližšie pomocou mozgových skenov.
"Na akademickom poli sa o tomto špekulovalo už dlho. Výsledky štúdie sú ale pre mnohých prekvapivé," priznala vedkyňa z univerzity v Cambridge Maria Wimber.
Mozgová aktivita bola u účastníkov výskumu meraná pomocou mozgových skenov. Vnútri ich mozgu vedci označili jedinečné otlačky dvoch vizuálnych spomienok, ktoré boli vyvolané rovnakým slovom, píše BBC.
Následne sledovali, ako spomienka na jeden z obrazov, vyvolala postupné zmiznutie druhého.
Vie, čo je dôležité
Vyzerá to teda tak, že náš mozog automaticky vymazáva spomienky, ktoré by nás mohli odvádzať od tej, v danom momente, hlavnej. "Ľudia vnímajú zabúdanie ako niečo zlé. Naša štúdia ale ukazuje, že sme viac zaangažovaní v tom, čo si počas nášho života zapamätáme, ako sme si mysleli," cituje Wimber magazín Nature Neuroscience.
Výsledky štúdie ale nenaznačujú to, že jedna spomienka príde a druhá odíde.
"Mozog funguje tak, že veci, na ktoré často myslíme, považuje za dôležité. Aby sa zabezpečilo, že sa k týmto dôležitým spomienkam vždy ľahko dostaneme, potláčame tie, ktoré by tomu mohli brániť," dodala vedkyňa.