K Zemi sa blíži obrovský asteroid, astronómovia sú v strehu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Okolo Zeme v piatok preletí rýchlosťou asi 37 tisíc kilometrov za hodinu zhruba kilometer široký asteroid. Podľa astronómov takto veľké teleso sa do blízkosti našej planéty dostane raz za päťtisíc rokov.
Objekt má názov 2014 YB35 a k Zemi sa dostane relatívne blízko. Ale skutočne len relatívne - zhruba 4,5 milióna kilometrov, čo je 11,7 krát ďalej ako je Mesiac, píše The Independent.
Bude ďalej ako asteroid, ktorý minul Zem v januári. Ten bol tak blízko, že ho mohli vidieť aj amatérski astronómovia.
NASA asteroid poctivo sleduje nielen preto, aby zaistila našu bezpečnosť, ale aj preto, aby sa dozvedela čo najviac o asteroidoch lietajúcich okolo našej planéty.
Pozrite si video:
Raz za 5 tisíc rokov
Malé meteority okolo Zeme lietajú často, avšak objekty takejto veľkosti len raz za 5 000 rokov, cituje astronómov Express.
Kolízia so Zemou by mohla rozpútať výbušné sily zodpovedajúce viac ako 15 miliónom ton TNT.
Prípadný dopad takéhoto objektu by vyvolal ničivé zmeny v klíme, zemetrasenie i tsunami.
Zatienil by aj skazu z roku 1908, kedy obrovský asteroid dopadol do oblasti Sibíri.
"Objekty ako YB35 predstavujú hrozbu globálnej skazy a ohrozujú našu planétu," hovorí profesor astronómie z univerzity v Buckinghamshire Bill Napier.
"Tieto udalosti sú síce veľmi zriedkavé, ale predstavujú pre nás hrozbu," dodal.
Nebezpečné objekty
Asteroid veľkých rozmerov preletel okolo Zeme naposledy v januári tohto roku. Mal názov 2004 BL86. Zem minul v bezpečnej vzdialenosti 1,2 milióna kilometrov.
Koniec sveta?
Astronómovia z Tennessee minulý rok vypočítali deň, kedy na Zem dopadne obrovský asteroid s označením 1950 DA. Stať by sa tak malo 16.3. 2880. "Zrážka s takým asteroidom by mala fatálne následky," povedal vtedy astronóm Peter Vereš.
Pri dopade na zemský povrch by objekt podľa výpočtov vyvinul silu 45 megaton trhaviny známej ako TNT.
Vzniknutý kráter by mal priemer 10 až 20 kilometrov a ak by, narozdiel od katastrofických filmov, nemieril na New York alebo Washington D.C., ale napríklad kúsok od Banskej Bystrice, po Slovensku by nezostalo nič.
Pozrite si reportáž: