Objatie chráni pred chorobami, zistila štúdia z Carnegie-Mellonovej univerzity
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
RÍM / Objatie chráni pred chladom, úzkosťou a dokonca aj pred niektorými chorobami. Jeho účinky na imunitu človeka skúmali americkí vedci, ktorých štúdiu zverejnil časopis Psychological Science.
Dve osoby, ktoré sa objímajú počas snehovej búrky, ktorá ich prekvapila v horách, zostávajú primknutí jedna k druhej nielen z fyziologickej potreby predávať si telesné teplo, ale tiež z dôvodov psychologických a imunitných, ktorých si nie sú vedomí. Podľa dostupnej štúdie je objatie skutočnou psychicko-sociálnou podporou, ktorá chráni pred stresom a úzkosťou.
Imunitný systém
Štúdiu vykonali vedci z Carnegie-Mellonovej univerzity v Pittsburghu a z Virginskej univerzity. Vedecký tím viedol Sheldon Cohen a štúdie sa zúčastnilo 404 dospelých osôb, uviedol taliansky magazín Corriere della Sera.
Tí, ktorí sa objímajú, sú odolnejší nielen voči chladu, ale aj voči chorobám, vrátane nachladnutia. Objatie má teda tiež význam v obrane pred infekciami, ktoré môžu využiť chvíľu slabosti organizmu. Nielenže naša telesná teplota neklesá, posilňujú sa dokonca imunitné schopnosti.
Mierny priebeh
A dokonca ak sme chorí, potom objatie zmierňuje príznaky choroby. Vedci vystavili pokusné osoby vírusom spôsobujúcim chrípku: ukázalo sa, že tí, ktorí robili terapiu pomocou objímania, boli viac chránení, a ak predsa ochoreli, mala chrípka mierny priebeh.
Bádatelia zo Sussexskej univerzity a z londýnskej univerzity UCL pod vedením Elly Cooper dokázali, že naše reakcie na chlad môžu byť ovplyvnené chovaním druhej osoby. Na stránkah časopisu PLOS ONE bola zverejnená ich štúdia ukazujúca, že pocity chladu sú nákazlivé, a to v závislosti od stupňa empatie.
Nervový základ
Vedci premietali 36 dobrovoľníkom osem filmov, kde herci v zimnom prostredí znázorňovali, akí sú zmrznutí, bez toho, aby dali najavo nejakú známku nepríjemných emócií alebo pocitov.
U dobrovoľníkov bol nameraný pokles telesnej teploty zhruba o 0,05 stupňa Celzia na pravej ruke a zhruba o 0,2 stupňa na ľavej ruke. Pokles teploty nastal, bez toho, aby sa zmenil srdcový rytmus, teda nezávisle na krvnom obehu, len na nervovom základe.
Zrkadlové neuróny
Tí, ktorí vykázali najväčší pokles teploty, dosiahli najvyššie hodnotenie v dotazníku skúmajúcom schopnosť empatie. Teda tí, ktorí sa dokázali najviac vcítiť do kože druhého vďaka vysokej schopnosti empatie, patrili zároveň k tým, u ktorých bol zaznamenaný najväčší pokles teploty pri sledovaní filmov. Za tento jav zrejme môžu zrkadlové neuróny, ktoré nám umožňujú odrážať a napodobňovať správanie a pocity ľudí okolo nás.
Pozrite si video: