Vedci sa blížia k oživeniu mamutov, rozlúštili ich DNA
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NEW YORK / Vedci sa zase o krok priblížili k možnému oživeniu mamutov, obrovských bylinožravých cicavcov, ktorí vyhynuli na konci doby ľadovej. Podľa informácií časopisu Current Biology sa im podarilo preniknúť hlboko do genetického kódu dvoch jedincov. Získané informácie sú oveľa bohatšie, než pri prvom podobnom pokuse v roku 2008.
Vedci analyzovali DNA mamuta, ktorý žil pred 45 tisícmi rokov na severovýchode Sibíre a iného jedinca, ktorý pred 4 300 rokmi žil na Wranglerovom ostrove v ruskom sektore Severného ľadového oceánu. Genetický materiál získali zo zubov a mäkkých tkanív.
Dobre zachované kostry
Práve Wranglerov ostrov bol posledným miestom, kde mamuty žili. Na severe Ruska boli ich kostry vo večne zamrznutej pôde dobre zachované a často sú predmetom vedeckých výskumov.
Kostra mamuta v Americkom národnom múzeu:
SITA
Cieľom týchto výskumov by podľa niektorých odborníkov mohlo byť oživenie mamuta. S týmto plánom mnohí, z etických dôvodov, nesúhlasia. Je vraj veľmi neisté, že by sa niečo také mohlo podariť.
Oživenie mamuta?
Pre autora štúdie o mamutoch Love Dalena zo Stockholmu nie je oživenie tohto tvora cieľom. "Náš genóm nás priblížil o kriticky dôležitý krok k oživeniu mamuta. Bolo by asi skvelé, keby sa to podarilo. Nie som si ale istý, či by to bolo vhodné," uviedol.
Podľa jeho kanadského kolegu Hendrika Poinara by bolo prípustné, aby boli mamuty znova vpustené do prírody. "Keby boli len vystavení v zoologických záhradách, ničomu by to neprospelo," konštatoval Poinar.
Jedna teória o mamutoch hovorí, že sa dali skrotiť. Tvrdí to aj Jiří Sonnek. Vraj sa oňho ľudia starali a následne ho zjedli. Viac o tejto ťažko dokázateľnej, ale zároveň i ťažko vyvrátiteľnej koncepcii sa dozviete vo videu: