Zabudnite na repelenty, otravný hmyz odplaší tabletka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA, LONDÝN / Britskí vedci na základe výskumu dvojičiek tvrdia, že za to, či komárom a inému hmyzu chutíme, alebo nie, môžu naše gény.
To znamená, že jeden z nás má aktívne gény, ktoré podporujú produkciu prirodzeného repelentu a druhí ich aktívne nemá. Preto sa na niekoho vrhajú celé roje komárov a druhému sa vyhýbajú. Stáva sa to aj u dvojvaječných dvojčiat. U jednovaječných nie.
"Jednovaječné dvojčatá majú úplne rovnakú DNA," hovorí Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny. Genetici už vedia nielen to, že o našej chuti či nechuti pre hmyz rozhodujú gény.
Prirodzený repelent
"Vieme aj zistiť, ktoré faktory to sú," dodáva Celec. Na základe nich vedci uvažujú o výrobe tabletky, alebo kvapiek, ako alternatívy k dnešným sprejom.
Znamená to, že by sme užili napríklad tabletku, ktorá by v nás aktivovala tvorbu prirodzeného repelentu, a ten by potom odpudzoval komáre, kliešte, osy, včely alebo sršne.
Kým sa takýto prípravok dostane na trh, si ešte počkáme. "Možno o tých 10-15 rokov," myslí si Celec.
Téme sa venuje redaktor Anton Adamčík: