Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Sonda Philae ožila. Ozvala sa z kométy
Zdielať na

Sonda Philae ožila. Ozvala sa z kométy

PARÍŽ / Po takmer sedemmesačnej odmlke sa opäť ozval pristávací robotický modul Philae, ktorý bol súčasťou vesmírnej sondy Rosetta a vlani v novembri pristál na kométe 67P/Čuriumov-Gerasimenko. Informovala o tom na svojom blogu Európska vesmírna agentúra (ESA).

Podľa ESA zariadenie poslalo prvé dáta v sobotu o 22:28 stredoeurópskeho času. "Philae sa má dobre - má prevádzkovú teplotu mínus 35 stupňov Celzia a dostatok energie," uviedol projektový manažér Stephan Ulamec z Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v Darmstadte.

Momentálne má k dispozícii 24 wattov, na fungovanie potrebuje aspoň 5,5 wattu. Mala by tak byť pripravená na prevádzku.

Nadviazali spojenie

Podľa DLR Philae komunikovala s pozemnou kontrolou 85 sekúnd. Odborníci DLR už vyhodnotili viac ako 300 nových dátových súborov. Analýza ukázala, že modul sa prebudil už skôr, no vedci zatiaľ nevedia, prečo sa mu nepodarilo nadviazať kontakt so Zemou.

V pamäti pristávacieho modulu sa nachádza ďalších 8000 dátových súborov s údajmi, čo sa s ním dialo v uplynulých mesiacoch na kométe. Ich prenos je možný len v prípade ďalšieho kontaktu.

Twitter.com/ESA

Neúspešné pokusy

Philae pristál na kométe 12. novembra 2014. Od 12. marca sa odborníci z DLR pokúšali zachytiť signály modulu. Na tento účel opakovane zapli komunikačné jednotky materskej sondy Rosetta. Oba pokusy boli neúspešné.

"Postavenie Philae a Rosetty možno nebolo priaznivé a pristávací modul je možno inak orientovaný, než ako si to predstavujeme," povedal Ulamec.

Pred druhým pokusom o spojenie sa na kométe zvíril prach, takže Rosetta sa od nej musela dočasne vzdialiť a to mohlo sťažiť kontakt.

Twitter.com/ESA

Smer Slnko

Po pristátí na kométe došla modulu po takmer 50 hodinách energia. Philae sa predtým niekoľkokrát odrazila od povrchu kométy a skončila na mieste, kde bol nedostatok slnečného žiarenia potrebného pre nabíjanie batérií.

V súčasnej dobe mieri kométa 67P/Čuriumov-Gerasimenko smerom k Slnku, takže Philae zrejme získa dostatok energie.

Sonda Rosetta si spravila selfie s kométou. Pozrite si unikátny záber:

Súvisiace články