Zamávajte so znečistením v kuchyni a doprajte si pocit z novej kuchyne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Thinstockphotos
BRATISLAVA / Pokiaľ sa Vám zdá, že niekoľko ročná trúba, sklokeramická doska či vodovodný dres už nemôžu chytiť druhý dych a špina, mastnota a špinavé špáry medzi kachličkami, ktoré už dávno nemajú pôvodnú farbu sú známkou patiny, hlboko sa mýlite.
Profesionálna firma na čistenie kobercov a bytov Topservis vám ukáže, kde leží pravda.
Špina a znečistenie totižto nemusí byť na žiadnej veci v kuchyni, aj keď je kuchyňa najnáročnejšou miestnosťou na udržanie čistoty v dome. Je tomu tak z dôvodu neustáleho pohybu osôb a práce s potravinami. Prečo myslíte, že sa medzi šéfkuchármi najčastejšie skloňuje téma čistej kuchyne?
Sú potrebné špeciálne čistiace prostriedky k uprataniu kuchyne?
"Kuchyni je potrebné sa venovať pravidelne, nemusí žiariť, ale čistá jednoznačne byť musí. A toto sa nedá dosiahnuť prostriedkami na čistenie riadu, tie sa špecializujú na čistenie od olejov a tukov, preto je potrebné si zaobstarať špeciálne čistidlá. Pri čističoch na riad sa nejedná o prostriedky na drevo, dlažbu či snáď nejaké spotrebiče. Jedná sa o veľmi účinné prostriedky pôsobiace rýchlo a na riade nenechávajúce žiadne zvyšky potravy,ʺ zdôrazňuje firma na čistenie a upratovanie Topservis.
Tiež nie je na mieste čistiť pripáleniny na sklokeramických doskách a obkladačkách čistiacimi krémami. Jedná sa totižto o abrazívne prípravky, s drobnými časticami, ktoré môžu povrch poškrabať a tým poškodiť. Na takto poškodený povrch sa oveľa ľahšie prichytáva ďalšie znečistenie, čo iba následne zhoršuje ďalšiu údržbu.
Ďalším uhlom pohľadu, nad ktorým sa stojí pozastaviť, je chemické zloženie daných prostriedkov. V súčasnosti je hlavným problémom formaldehyd, chlór a fosfáty, ktoré sa prostredníctvom čistiacich prostriedkov dostávajú do našich domácností a tým nielen zaťažujú naše zdravie, ale následne poškodzujú aj prírodné prostredie okolo nás.
Tieto chemické látky v kombinácii s ostatnými faktormi vplývajúcimi na naše zdravie, ako sú ťažké kovy, víry, baktérie, lieky a stres, tvoria skupinu jedov, ktoré všeobecne nazývame toxínmi. Vedný odbor, ktorý sa danej problematike venuje do hĺbky, je celostná medicína. Ak aj vás ťažia nejaké zdravotné problémy, neváhajte navštíviť ich oficiálne stránky.
Okrem vhodných ekologických čistiacich prostriedkov, je potrebné si vyberať aj kvalitné pomôcky. Na mieste sú handričky z mikrovlákna a hubky na upratovanie. Vyberajte radšej celulózové hubky oproti molitanovým, pretože tie sa dajú oprať v práčke a molitanové sa postupom času stávajú ložiskom mikroorganizmov.
Ani mastnota nie je neporaziteľný protivník
V kuchyni sa okrem záchodu a kúpeľne stretneme s najväčším znečistením celej domácnosti. Jednoznačne si však vynucuje najkomplexnejší a najintenzívnejší prístup a to aj v tých situáciách, ak sa tomuto problému venujete priebežne.
Podľa odskúšaných postupov treba vždy začínať hore a postupovať smerom k dlážke. Vo svojej podstate to znamená všetkého sa chytiť, aby na ničom nezostala mastnota. Digestory totižto nebývajú také výkonné, aby vytiahli kompletne všetky pary počas varenia a tie sa následne neusádzali po celej kuchyni.
"Aby ste kuchynskú linku vyčistili ekologickým spôsobom naozaj dôkladne, treba si zohnať kvalitného výrobcu čistiacich prostriedkov," upozorňujú odborníci z Topservis. V prípade, že sa chystáte na drevený povrch, snažte sa čo najviac vyhnúť vode, používajte iba navlhčenú handričku z mikrovlákna.
Ďalším krokom sú police, ktoré bývajú tiež obľúbeným miestom mastnoty, zachytané dvierka a vlastne všetko, kde je vidieť špina. Nezabúdajte ani na vnútro skriniek, ktoré je neraz v horšom stave, ako samotný zovňajšok. Následne postupujte na tzv. chrbát kuchyne, teda obkladačky pozdĺž linky. V najhoršom stave bývajú miesta okolo variacej platne, kde je potrebné investovať najviac úsilia. "Aj tu platí jednoduché základné pravidlo, postupujte od zhora dole, aby uvoľnené znečistenie nekvapkalo na už čisté obkladačky či sporák," zdôrazňuje firma na umývanie okien a žalúzií Topservis.
Sústreďte sa na kuchynský drez – často je mikrobiálnym ložiskom
Na drez je potrebné sa sústrediť, nech už je nerezový, plastový alebo iný, pretože výlevka sa nachádza priamo vedľa handričiek a hubiek, ďalších zdrojov mikroorganizmov. Neraz sa stane, že sa všetko jedlo nespláchne a zostane skvasiť v odpade.
Zabúdať by sa nemalo ani na miesta, kde je problematický prístup, treba naň nastriekať adekvátny čistiaci prostriedok, nechať pôsobiť, zobrať zubnú kefku a dokážete divy. Na silné odolné nánosy používajte čističe kovov, ktoré dôkladne vyčistia a zároveň nepoškrabú nerez. Na konci všetko dôkladne opláchnite.
Netreba sa báť ani zapečenej trúby, sporáku či grilu
A už sme pri sporáku. Pozor si dávajte hlavne na sklokeramické dosky, aby ste nepoužívali čističe riadu, ale špeciálne prípravky na to určené. Zostatky takýchto prostriedkov majú tendenciu teplom meniť štruktúru a na povrchoch sklokeramických dosiek nechávajú vypálené kruhy.
Na dnešnom trhu sa dajú nájsť naozaj kvalitné aj ekologicky neškodné čističe, ktoré si hravo poradia aj z hrubými nánosmi zapečenej mastnoty. Viac podrobností nájdete na stránkach čistiacej firmy na čistenie domov, behúňov a sedačiek Topservis.
Trúbe je potrebné venovať špeciálnu starostlivosť, býva to najhoršia časť kuchynskej linky. Na začiatok je vhodné trúbu trošku nahriať, aby sa zvýšila teplota, ale aby sa následne neznehodnotil čistiaci prostriedok. Následne sa nanáša čistiaci prostriedok na celé vnútro trúby vrátane skleného priezoru.
Trúbu zatvorte a nechajte zhruba polhodinku, podľa intenzity znečistenia pôsobiť. Postupujeme čistou navlhčenou handričkou a znečistenie dôkladne poutierame. Je celkom možné, že sa Vám celá procedúra na prvý krát úplne nepodarí a celý postup budete musieť zopakovať niekoľko krát. Čo je na začiatku normálna záležitosť.
Nikdy nezabúdajte ani na chladničku či mrazničku. Pokiaľ v nich máte celoročne uložené potraviny, ani málo stupňov Celzia nezničí všetky mikroorganizmy a plesne. Tento fakt nikdy nepodceňujte a venujte mu maximálnu pozornosť.
Zdravie je to najdôležitejšie a čistota je pol zdravia. Preto ak ste zaneprázdnený, alebo sa Vám len jednoducho nechce, neváhajte kontaktovať odborníkov v obore firmu na hĺbkové čistenie domácností.