Chilli je elixír dlhovekosti, zistili vedci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O dlhovekosti ľudia snívali od nepamäti. Už alchymisti sa snažili nájsť elixír života a dnešní vedci v ich vízii pokračujú. Čínski odborníci sa zamerali na látku kapsaicín, ktorý obsahujú napríklad chilli papričky alebo feferóny. Výsledok ich výskumu potvrdzuje, že tento rastlinný alkaloid naozaj predlžuje život.
Hľadaný elixír života by sa podľa najnovšie zverejnených výskumov mohol nachádzať v chilli papričkách, presnejšie v ich pálivej chuti.
"Zistilo sa, že ľudia, ktorí konzumujú pikantné jedlá pravidelne, majú o desať percent znížené riziko úmrtnosti," potvrdila Katarína Babinská z fyziologického ústavu lekárskej fakulty.
Štrnásť percent
Pokiaľ človek konzumuje pálivé častejšie ako dvakrát do týždňa, riziko úmrtnosti je nižšie ako o 14 percent.
"Konzum kapsaicínu sa dával do súvislosti so zníženým rizikom obezity," dodáva Babinská.
Medzinárodná vedecká štúdia pod taktovkou čínskych vedcov tentoraz skúmala účinky na vzorke až pol milióna ľudí a zamerala sa na riziká civilizačných ochorení. "Išlo o srdcovo-cievne ochorenia, diabetes či nádorové ochorenia," dopĺňa Babinská.
Chilli nie je liek
Výsledok ešte nie je definitívny, keďže išlo o takzvanú observačnú štúdiu, čiže o prvý krok. Slovenskí odborníci sú skeptickí. Tvrdia, že chilli nie je liek, ale zdravý doplnok výživy.
"Najvhodnejším spôsobom, ako mať výživu zdravú, je dodržiavať pestrú stravu," hovorí Babinská.
Nie všetko, čo páli, obsahuje kapsaicín. Okrem chilli papričiek sú zdrojom tohto rastlinného alkaloidu i jalapenos, habaneros, kajenské korenie, zázvor a v malom množstve i sladká paprika.
Vedci našli elixír dlhovekosti, je ním chilli, pozrite si reportáž: