Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Antinobelovu cenu za rok 2015 získali aj slovenskí vedci
Zdielať na

Antinobelovu cenu za rok 2015 získali aj slovenskí vedci

BRATISLAVA / Predstavitelia satirického časopisu Annals of Improbable Research (v preklade Anály nepravdepodobného výskumu, pozn. SITA) odovzdali vo štvrtok na Harvardovej univerzite takzvané Antinobelove ceny (Ig Nobel Prizes), ktoré už od roku 1991 získavajú vedci za najneužitočnejší a najabsurdnejší výskum alebo vynález. V kategórii medicína ocenili tento rok aj výskum slovenských vedcov. Celkovo rozdali Antinobelove ceny v desiatich kategóriách, pričom už tradične niektoré z nich odovzdali laureáti skutočných Nobelových cien.

Tím slovenských vedcov v zložení Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik dostal spoločne s Japoncom Hadžimem Kimatom cenu za experimenty pri skúmaní biomedicínskych benefitov alebo dôsledkov intenzívneho bozkávania a iných intímnych, medziľudských aktivít.

Fyzika a chémia

Durdiaková a Celec sa zúčastnili priamo na slávnostnom udeľovaní ocenení. Callum Ormonde, Colin Raston, Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar a Gregory Weiss získali Antinobelovu cenu za chémiu za vynájdenie chemického postupu na čiastočné odvarenie vajíčka.

V kategórii fyzika zas uspeli Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham a Jerome Choo za otestovanie biologického princípu, že takmer všetkým cicavcom trvá vyprázdnenie močového mechúra približne 21 sekúnd.

Ekonómia a fyziológia

Bangkockej metropolitnej polícii udelili cenu ekonómiu za nápad dávať príplatky policajtom, ktorí odmietli prijať úplatok. Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez a José Iriarte-Díaz si zistenie, že keď kuraťu pripevníte na zadok paličku so závažím, kura začne chodiť podobne, ako pravdepodobne chodili dinosaury, vyslúžili ocenenie v kategórii biológia.

Antinobelovu cenu za fyziológiu a entomológiu získali Justin Schmidt za vytvorenie stupnice bolesti, ktorá meria relatívnu bolesť po uštipnutí rôznymi druhmi hmyzu, a Michael L. Smith za pokus, pri ktorom ho včely opakovane bodli na 25 rôznych miestach na tele, aby tak zistil, ktoré miesta sú najmenej bolestivé a ktoré najviac bolestivé.

Neviete si predstaviť, ako také oceňovanie vyzerá? Pozrite si reportáž redaktorky Adriany Mikundovej:

Súvisiace články