Nezmeškajte úchvatné vesmírne divadlo. Vyvrcholí meteorický roj Orionidy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V noci zo stredy na štvrtok vyvrcholí meteorický roj Orionidy, ktorého zdrojom je Halleyova kométa. NASA očakáva, že vyprodukuje asi 12 meteoritov za hodinu.
Orionidy sa objavujú každoročne v polovici októbra a až novembra. Práve v noci z 21. októbra na 22. októbra ale dosahujú svoje maximum.
Sú, rovnako ako všetky meteorické roje, pomenované po súhvezdí, z ktorého pochádzajú. V tomto prípade je to Orion. Aj keď je súhvezdie najlepšie viditeľné na severnej pologuli, meteorický roj si môžu rovnako užiť aj obyvatelia tej južnej, píše Space.
"Orionidy sú orámované niektorými z najjasnejších hviezd a planét nočnej oblohy a vesmírnemu divadlu dodávajú veľkolepú kulisu," napísala NASA na svojej webovej stránke.
Priaznivé podmienky
Materským telesom Orioníd je Halleyova kométa. Prúd častíc z kométy križuje dráhu Zeme dvakrát do roka. Prvýkrát sme preto mohli tento rok v máji pozorovať Eta Aquaridy a práve teraz Orionidy.
Najlepšie ich uvidíte tesne pred východom Slnka 22. októbra. Ďalekohľad nie je potrebný, podmienky budú priaznivé.
Úchvatný je aj pohľad na Zem z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS: