Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Americkí kozmonauti opäť vystúpili do vesmíru, pokračujú v opravách ISS
Zdielať na

Americkí kozmonauti opäť vystúpili do vesmíru, pokračujú v opravách ISS

WASHINGTON / Americkí astronauti Scott Kelly a Kjell Lindgren v piatok opäť vystúpili z Medzinárodnej vesmírnej stanice, aby pokračovali v jej nutnej údržbe. Ide o záverečný z dvoch plánovaných pracovných výstupov v čase, kedy uplynulo 15 rokov od začiatku pobytu posádok na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Výstup začal podľa plánu upresnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír. Má trvať šesť a pol hodiny.

Vyše sedem hodín

Pri prvom výstupe zo stanice, ktorý trval sedem hodín a 16 minút, američania 28. októbra namazali robotické rameno a usádzali káble. Mali tiež odstrániť izoláciu elektronickej prepínacej jednotky a zaizolovať detektor antihmoty. Išlo ale o veľmi náročnú prácu, ktorá sa pretiahla a má byť dokončená dnes.

Misia astronautov sa uskutočňuje v čase, kedy Medzinárodná vesmírna stanica oslavuje pätnásťročnú prítomnosť ľudskej osádky na svojej palube. stanica je nepretržite obývaná, teraz šesťčlennými posádkami, od 2. novembra 2000.

Dvestodvadsať astronautov

Odvtedy sa na palube vystriedalo viac než 220 astronautov niekoľkých národností. Okrem Rusov a Američanov tvorili posádku napríklad Francúzi, Taliani či Nemci.

Rus Oleg Kononenko, ktorý je teraz s Kellym a ďalšími astronautmi na Medzinárodnej vesmírnej stanici, pri príležitosti 15. výročia v narážke na napätie medzi Moskvou a Washingtonom zdôraznil, že na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice nie sú žiadne rozpory či konfrontácie.

"Ľudia na Zemi nie sú niekedy schopní počúvať, hovoriť spolu. Ale tu vo vesmíre je podobná situácia nepredstaviteľná," povedal kozmonaut pri spojení s pozemným strediskom. Od toho, čo každý robí, podľa neho závisí úspech misie, niekedy aj prežitie všetkých.

Šestnásť krajín

Za spolupráce 16 krajín sa stanica postupne budovala v rokoch 1998 až 2011. Stála okolo 100 miliárd dolárov. Hlavným investorom boli Spojené štáty. Ide predovšetkým o výskumné laboratórium, ktoré tvoria štyri modely, a to americký, ruský, európsky a japonský. Medzi nimi je obývateľný priestor so šiestimi izbami.

Medzinárodná vesmírna stanica váži 450 ton a pohybuje sa rýchlosťou asi 28 000 kilometrov za hodinu vo výške 370 kilometrov. Denne obehne okolo Zeme šestnásťkrát. Slúžiť má najmenej do roku 2024.

"Najdôležitejšou stránkou Medzinárodnej vesmírnej stanice je zisťovanie možností dlhodobých pobytov vo vesmíre," povedal začiatkom týždňa na prenášanej tlačovej konferencii z Medzinárodnej vesmírnej stanice veliteľ súčasnej posádky Kelly. On a Kononenko prileteli na stanicu v marci a majú zostať rok, čo by bol rekord. Podieľajú sa na príprave zvažovaných misií s ľudskou posádkou k vzdialenému Marsu.

Na Zem padala ruská kozmická loď, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články