Vedci po sto rokoch objavili gravitačné vlny, môžu získať Nobelovu cenu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/ŽENEVA / Vedci na celom svete oslavujú v týchto dňoch obrovský úspech - objav gravitačných vĺn. Albert Einstein pritom o nich hovoril už pred sto rokmi.
Na tlačovú konferenciu o gravitačných vlnách čakali vedci z celého sveta. Napríklad v CERNe ich bolo takmer 700 a nechýbali ani tí slovenskí.
"Ten význam je taký obrovský, že všetci už teraz uvažujeme o Nobelovej cene," uviedol jadrový fyzik CERNu Branislav Sitár.
Deformácia časopriestoru
Tú by mohli získať americkí vedci za potvrdenie časti Einsteinovej teórie relativity, kde hovorí o gravitačných vlnách. "Je to niečo ako deformácia časopriestoru," dodáva Sitár.
Gravitácia je pre fyzikov stále najväčšou neznámou. "Napríklad v CERNe skúmame elektrické sily alebo slabé sily, ale gravitáciu nepoznáme," hovorí vedec.
Malé zázraky
Gravitačné vlny sa pravdepodobne nachádzajú všade okolo nás. Bežní ľudia ich ale necítia, nevidia a ani nepočujú. Doteraz ich nedokázal zachytiť ani žiadny prístroj. Sú totiž príliš slabé na to, aby to bolo možné.
"Dá sa to prirovnať napríklad k tomu, keď vo Francúzsku hodíte do vody kameň a pri New Yorku chcete merať jeho vlnu," vysvetľuje Sitár.
To, že sa to podarilo, bolo vďaka niekoľkým malým zázrakom. Jedným z nich bol obraz zrútenia sa do seba dvoch čiernych dier po 1,6 miliarde rokov. "A my sme videli práve ten okamih, keď sa to kolísalo," dodáva vedec.
Gravitačná astronómia
Vlny boli dosť silné na to, aby ich citlivé prístroje zachytili. Prístroje boli druhým zázrakom. "Konkrétne laserový interferón. Má dve ramená dlhé 4 kilometre," odtajuje Sitár.
Gravitačné vlny zachytilo zariadenie, ktoré má vyše meter hrúbku. Časom môžu astronómovia pomocou gravitačných vĺn zmapovať celý vesmír. "Vznikne takzvaná gravitačná astronómia," hovorí vedec.
Za gravitačné vlny môžu vedci dostať Nobelovu cenu, pozrite si reportáž: