Mláďata šimpanzov a makakov naznačujú pôvod úsmevu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Tak, ako sa usmievajú v spánku bábätká, usmievajú sa aj mláďatá šimpanzov. Vedci tomu hovoria spontánny úsmev. To, že to robia bábätká aj šimpazíčatá, dokazuje, že sme príbuzní.
Odborníci to považujú za dôkaz, že úsmev a smiech vznikol počas nášho vývoja ako živočíšneho druhu. Teraz vedci z univerzity v Kjóte zístili ďalšiu zaujímavú vec.
Rovnako sa počas spánku usmievajú aj bábätká makakov. Prišli na to úplne náhodou, keď si všimli grimasy, ktoré strúhali spiace mláďatá v laboratóriu.
Jeden kútik úst
Na rozdiel od ľudských bábätiek, sa skôr uškŕňajú, pretože väčšinou im uteká len jeden kútik úst, nie obidva.To, že sa takto v spánku usmievajú aj makaky, ktoré patria medzi nižšie primáty - teda sú naše vzdialenejšie príbuzné ako šimpanzy, naznačuje, kedy sa na tomto svete zrodil úsmev.
Keďže spontánny úsmev pozorujeme aj u našich vzdialenejších príbuzných, dá sa to presne vyrátať. Bolo to minimálne pred tridsiatimi miliónmi rokov, keď sa naši prví priami predkovia oddelili od opíc a postupne sa vyvinuli až do podoby súčasného človeka.