Onedlho sa zrejme dozvieme, ako vznikla Zem
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
MYS CANAVERAL / Americký Národny úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil vo štvrtok na vôbec prvú misiu svojho druhu sondu, ktorá bude najbližších sedem rokov zbierať vzorky z asteroidu.
Sonda Osiris-Rex, ktorá by podľa plánu mala na Zem priniesť materiál z asteroidu Bennu, môže podľa vedcov prispieť k objasneniu vzniku života na našej planéte.
Z floridského Mys Canaveral sondu vyniesla vo štvrtok večer miestneho času raketa Atlas 5. "Je to splnený sen. Musím sa stále štípať, aby som sa uistil, že sa mi to len nezdá," prehlásil podľa agentúry AP hlavný vedec misie Dante Lauretta z Arizonskej univerzity v Tuscone.
Vesmírny stroj veľkosti väčšieho osobného auta prejde do roku 2023 viac ako 6,5 miliardy kilometrov na ceste k asteroidu a späť. Vedci sú dychtiví zistiť, aké horniny a chemické látky asteroid obsahuje. Dopady podobných asteroidov na Zem v dávnej minulosti pravdepodobne priniesli organický materiál a vodu, ktoré sú nutné pre vznik života.
Asteroid 101955 Bennu má priemer približne 492 metrov a podľa vedcov sa skladá prevažne z uhlíka. Ide o jeden z pozostatkov formovania Slnečnej sústavy pred 4,5 miliardami rokov, pričom odborníci predpokladajú, že práve takéto asteroidy mohli byť zdrojom vody a organických molekúl na Zemi a iných planetárnych telesách.
August 2018
Sonda OSIRIS-Rex dorazí k asteroidu v auguste 2018, následne ho bude takmer dva roky mapovať a v júli 2020 potom z neho skúsi odobrať vzorky. Na to použije vysúvacie robotické rameno, z ktorého na päť sekúnd vytryskne plyn, ktorý by mal uvoľniť čiastočky z povrchu asteroidu. Tie sonda zachytí, pričom by malo ísť o minimálne 60 gramov úlomkov skál a prachu.
Vzorky sonda uloží do návratovej kapsuly, ktorej návrat na Zem vedci naplánovali na 24. septembra 2023, keď by mala pristáť v púšti v Utahu. Odtiaľ ju potom prevezú na analýzu do Johnsonovho vesmírneho strediska v Houstone.