Oblačno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Zmeníme pomocou oblakov klímu?
Zdielať na

Zmeníme pomocou oblakov klímu?

BRATISLAVA / Možno sa to nezdá, ale za niekoľko desaťročí, čo sa hovorí o globálnom otepľovaní, veda stále zásadným veciam nerozumie. Čím viac vedci vedia, tým viac otázok vyskakuje.

Napríklad také oblaky - môžu hriať ako perina, inokedy chladiť ako slnečník. Odborníci sa rozhodli zistiť, čo z toho prevažuje, a teda akú úlohu v klimatických zmenách vlastne hrajú.

Najvýraznejšie to cítime v zime. Ak je v noci jasno, zosilnejú mrazy, ak sú oblaky, zohrievajú ako perina.

“Tvoria akoby takú pokrievku, neumožňujú teplu, aby uniklo,“ hovorí Mgr. Pavol Matejovič, PhD., klimatológ

Lenže v lete to býva aj opačne, cez deň v horúčave napríklad príjemne chladia ako slnečník.

“Odráža slnečné žiarenie...“ vysvetľuje meteorologička Mgr. Miriam Jarošová.

Pekne je to vidieť, keď ste nad oblakmi. Toto veda vie už dávnejšie, čo ale nevie presne je to, ktorá rola u nich v globále prevláda viac - rola periny, alebo slnečníka. A toto sa rozhodli vedci z americkej NASA preskúmať. Vybrali si oceán v blízkosti Namíbie, odkiaľ oblaky vôbec neodchádzajú.

Oblaky a globálne otepľovanie

Naši odborníci sa zhodnú v tom, že oblaky ako také nemajú zásadný vplyv na globálne otepľovanie, a tak ani výsledky výskumu trend klimatických zmien nejako zásadne neovplyvnia. Odborníci celého sveta o príčinách klimatických zmien diskutujú a v hre sú tri-štyri faktory - slnečná aktivita.

“...ktorá už v súčasnosti klesá... Jav El Niňo súvisí s teplotou oceánu..." hovorí RNDr. Peter Jurčovič.

Ďalším problémom je znečistenie ovzdušia a tiež aj zrýchlený odtok dažďovej vody z pevniny. Slnečnú aktivitu však ovplyvniť nevieme a ani jav El Niňo. Čo môžeme, je zadržať vodu v pôde.

Súvisiace články