Z jadra v súčasnosti pochádza až 54 percent všetkej energie na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Jadrový sektor podstatnou mierou prispieva k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti a tým aj k zníženiu rizík a k energetickej zraniteľnosti krajiny.
“Najmä vďaka jadrovým blokom má Slovensko namiešaný chutný a bezpečný energetický mix, ktorý by nám bez atómu zrejme zhorkol na jazyku,“ povedal Robert Fico, predseda vlády SR.
“Musíme hľadať mix čistých energií a jadro počítam medzi čisté energie,“ hovorí Bohuslav Sobotka, predseda vlády ČR.
S oslavou atómu však nesúhlasia jeho kritici, ktorí stále vidia budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch. Nízke emisie totiž nie sú všetko.
Nukleárna energia je drahá
“Zrejme žijú na inej planéte. Realita je, že nukleárna energia je taká drahá, že bez vládnych dotácií by sa nedostala na trh,“ hovorí Jan Haverkamp, špecialista na jadrovú energiu Greenpeace.
Vláda, napriek tomu netrpezlivo čaká na dostavbu dvoch blokov v Mochovciach, ktorá sa stále odďaľuje. Tento vlak totiž riadi taliansky Enel.
Hladu po jadrovej energii rozumie už aj Brusel
“My sa dozvedáme, kedy do cieľovej stanice dôjdeme a koľko paliva na to budeme potrebovať,“ povedal Peter Žiga, minister hospodárstva SR.
V súčasnosti nepoznáme ani cenu, ani presný dátum. Napriek tomu, nášmu hladu po jadrovej energii začali rozumieť už aj v Bruseli.
Z čiernej ovce sa tak Slovensko postupne stáva lídrom v zástupe zástancov jadrovej energie.
“V tejto chvíli nemáme alternatívny zdroj namiesto jadrovej energie,“ potvrdil Peter Žiga.
Nevieme si poradiť s jadrovým odpadom
Analytik však varuje, že problémy s atómom zatienia jeho výhody.
“Nevieme, ako to financovať, nemáme dostatočné technológie a zatiaľ si nevieme poradiť ani s odpadom,“ hovorí Jan Haverkamp.
Na nové reaktory si tak budeme musieť počkať, za čo však môžu najmä nízke ceny elektriny.
„Dnes nenájdete nikoho, kto by v takýchto podmienkach mal záujem investovať do výstavby nových jadrových blokov,“ dodal Robert Fico.