Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Zdravá žena nerovná sa plodná
Zdielať na

Zdravá žena nerovná sa plodná

BRATISLAVA / Moderná civilizácia a spôsob života sa podpisujú na našej plodnosti. Kedysi nebol problém mať viac detí. Dnes sa mnoho párov teší z toho, že sa im podarí splodiť aspoň jedno. Niekedy to však jednoducho nejde.

Príčiny neplodnosti súvisia s vekom ženy i muža, životným štýlom, zdravotným stavom a životným prostredím. Jeden z najdôležitejších predpokladov schopnosti počatia je vek ženy. Po tridsiatke plodnosť ženy klesá. Kým v roku 1990 bol priemerný vek prvorodičky na Slovensku 22 rokov, vlani to bolo 27 rokov. Za neplodnosť môžu rovnako ženy aj muži.

Okrem rôznych civilizačných chorôb a iných zdravotných problémov si svoj neželaný podiel vyberá aj takzvané plánované rodičovstvo. Páry dlhé roky odkladajú ich reprodukčné povinnosti a keď sa nakoniec rozhodnú dieťa splodiť, častokrát zistíme, že muž už nemá spermie a žena má závažnú hormonálnu poruchu.

"U muža plodnosť s vekom klesá zanedbateľne, ale u ženy to tak nie je. Plodnosť u ženy klesá s vekom výrazne, hlavne po tridsiatom piatom roku a prudko po štyridsiatke," povedal MUDr. Marek Drábek, z kliniky reprodukčnej medicíny Repromedica.

V 28 rokoch sa u ženy môže objaviť endometrióza a vznikajú tak nádory maternice takzvané myómy, 32-ročným ženám vyhasína činnosť vaječníkov a už v 36 rokoch im výrazne klesá kvalita vajíčok. U 40-ročných žien je možnosť otehotnenia z vlastných vaječníkov znížená takmer na nulu.

Čakať sa nemusí vždy vyplatiť

Keď sa žena rozhodne s tehotenstvom z rôznych dôvodov počkať, jedným z riešení je zamraziť si vajíčka a mať to ako poistku do budúcnosti.

"Je to možnosť ako mať poistku, ale nenabádal by som ženy k tomu, aby vyslovene takto riešili svoju plodnosť. Môže to byť veľmi zradná záležitosť. Ide o to, že úspešnosť z rozmrazovaných vajíčok nie je na takej úrovni ako je to u rozmrazovaných embrií alebo spermií a nedá sa počítať s tým, že žena, keď má zamrazené jedno dve vajíčka, v budúcnosti z nich určite otehotnie. Aby žena reálne mohla otehotnieť je lepšie si dať zamraziť aspoň 15 vajíčok," dodal MUDr. Marek Drábek.

Možností je viac

Možností pri asistovanej reprodukcii je viac. Táto oblasť medicíny napreduje veľmi rýchlo. "Máme také možnosti, o ktorých by sa nám pred desiatimi rokmi ani nesnívalo, asistentovaná reprodukcia je odbor medicíny, ktorý ide dopredu miliónovými krokmi. Najčastejšie využívanými zákrokmi alebo riešením problému s otehotnením je inseminácia alebo umelé oplodnenie. Zásadný rozdiel medzi insemináciou a umelým oplodnením je, že pri inseminácií dávame do maternice spermie, ktoré už potom vlastnou aktivitou oplodnia vajíčko a príde k otehotneniu. Pri umelom oplodnení odoberáme vajíčko od ženy, ktoré sa oplodní a dávame do maternice už embrio," povedal MUDr. Marek Drábek z kliniky reprodukčnej medicíny Repromedica.

Súvisiace články