Našli sme liek na jet lag, tvrdia vedci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Reprofoto/Cooktravel.net
BRISTOL / Milióny ľudí trápi pri dlhých cestách lietadlom takzvaná pásmová choroba. Podľa výskumu treba upraviť hladinu kyslíka vo vzduchu, ktorý v lietadle dýchame. Telo sa následne rýchlejšie prispôsobí zmene času.
Jet lag pozná každý, kto cestoval lietadlom a prekonal niekoľko časových pásiem. Prejavuje sa nespavosťou, únavou či bolesťou hlavou. Aklimatizácia následne trvá až niekoľko dní.
Obyčajne je jet lag horší pri cestovaní smerom na východ, kedy má človek problém zaspať. Nový výskum priniesol unikátne riešenie.
Viac spite, menej jedzte
Podľa vedcov z Weizmannovho vedeckého inštitútu v izraelskom Rechovote a anglickej Bristolskej univerzity, by bolo riešením množstvo kyslíka priamo vo vzduchu - teda v lietadle. Telo sa tak rýchlejšie prispôsobí zmene času.
Spotreba kyslíka súvisí s jedlom a reguláciou telesnej teploty, teda s odpočinkom či priamo spánkom. Pri dlhých cestách lietadlom je potreba viac spať a menej jesť, spotrebuje sa menej kyslíka a jet lag sa prejaví menej.
V lietadle je vo vzduchu približne o 5 percent menej kyslíka, než v miestach, z ktorých odlietame. Niektoré nové lietadlá už majú možnosť hladinu kyslíka upraviť nahor alebo nadol.