Bundy budú hrať a zmerajú nám aj tlak
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Tomas de Aquino/ilustračné
Vedci s odborníkmi na textil pracujú na projektoch. Nových materiálov sa môžeme dočkať už o pät až desať rokov.
Tričká alebo bundy, ktoré budú svietiť, merať tlak, snímať tep a budú hrať hudbu - to nie sú rekvizity zo sci-fi filmu, ale nanotechnologické projekty, na ktorých teraz pracujú vedci s odborníkmi na textil.
Nových materiálov sa môžeme dočkat už o pät až desať rokov. Vývoj ide pritom stále dopredu a možností je veľa, povedala na veľtrhu HospiMedica v Brne prodekanka textilnej fakulty Technickej univerzity Liberec Jana Drašarová.
V nanotechnológiách sú českí vedci na špici. Ťažia z toho aj české textilné podniky, ktoré sa vďaka novým materiálom dostávajú z dna.
"Už teraz dostať systémy GPS zabudované v bundách. Dá sa to prať, pretože je to všetko na textilnej báze. Musíte si to ale poriadne zaplatiť," uviedla Drašarová.
Väčšina podobných technológií sa pôvodne vyvíjala pre vojenské alebo športové využitie. Rovnako to bolo napríklad s internetom, ktorý najprv slúžil americkej armáde. Tak ako je dnes celosvetová sieť pre mnohých samozrejmosťou, stanú sa za pár rokov rovnakou samozrejmosťou aj látky, ktoré zvládnou nevídané veci.
Textilné firmy už dokážu vyrobiť ponožky, ktoré ani po použití nezapáchajú, alebo superčisté lekárske plášte. Za pár rokov ale pokročia ešte ďalej. Vedci pracujú na materiáloch, ktoré budú ukazovať čas, zvládnu púšťať hudbu a nahradia i mobilné telefóny.
Špeciálne "veľmi inteligentné látky" sú otázkou piatich až desiatich rokov, predpovedá Drašarová. Vývoj ide podľa nej rýchlo dopredu, a tak o chvíľu nebude ničím neobvylkým košeľa, ktorá si sama vyhrnie rukávy.