Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Slovenskí astronómovia pri príprave unikátneho teleskopu
Zdielať na
Veda a technika

Slovenskí astronómovia pri príprave unikátneho teleskopu

Zdroj: Peter Huys/ilustračné

Slovenskí astronómovia z Astronomického ústavu SAV sa stali členmi odborného tímu, na základe doterajších dobrých výsledkov, na prípravu zrkadlového teleskopu na pozorovanie Slnka a jeho koróny.

Slovenskí astronómovia z Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej sa stali členmi odborného tímu na prípravu unikátneho obrieho zrkadlového teleskopu na pozorovanie Slnka a jeho koróny, ktorý sa má vybudovať na Kanárskych ostrovoch v rámci európskeho projektu EST. Na tlačovej besede v Košiciach o tom dnes informovali riaditeľ ústavu Ján Svoreň, Aleš Kučera a ďalší.

Ako uviedol Svoreň, slovenskí astronómovia boli pozvaní do tímu na základe doterajších dobrých výsledkov v pozorovaní Slnka a jeho koróny, pričom sa ústav radí medzi osem najlepších v Európe. Na pozorovania využívajú nielen vlastné observatóriá a zariadenia na Skalnatom plese a Lomnickom štíte, ale v rámci medzinárodnej spolupráce a na základe schválených výskumných projektov vybraných v rámci súťaže aj astronomické zariadenia na Kanárskych ostrovoch či na vesmírnych družiciach Trace, Soho a Hinode.

Nový teleskop má mať priemer zrkadla tri až štyri metre, pričom podobný chcú postaviť aj Američania na Havajských ostrovoch, informoval Kučera. V súčasnosti je projekt EST zaradený do programu Európskej únie, ktorá schválila na prípravnú fázu 3,2 milióna eur.

Projekt má realizovať konzorcium 29 inštitúcií z deviatich krajín a Astronomický ústav SAV je jeho členom. Náklady na výstavbu teleskopu budú približne 60 miliónov eur. Výstavba by sa mala začať v roku 2014 a teleskop by mal byť uvedený do prevádzky v rokoch 2019 až 2020. Ako uviedol Svoreň, Slovensko sa na projekte nebude podieľať finančne, ale naši astronómovia využijú svoj um a výborné odborné skúsenosti a poznatky z doterajšieho výskumu.

Podľa Svoreňa i Kučeru má pozorovanie procesov na Slnku a v jeho koróne ohromný význam, pretože tam prebiehajúce deje ovplyvňujú aj dianie v ionosfére, aj zemskej atmosfére.

"Na Zemi nevieme simulovať fyzikálne procesy prebiehajúce na Slnku, preto ich musíme pozorovať a skúmať v tomto ohromnom laboratóriu. Ak pochopíme princípy a zákonitosti týchto procesov, na základe získaných poznatkov možno vyriešime aj otázky energetickej sebestačnosti Zeme," povedal Svoreň.

Zdielať na