Vedci vytvorili robota, ktorý ovplyvní správanie švábov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Michael Surran /ilustračné
Napriek tomu, že roboty ako šváby nevyzerajú, natreli ich chemikáliami, ktoré vydávajú zápach skutočného hmyzu.
Vedci vytvorili roboty schopné komunikovať so švábmi a učiť sa i rozhodovať podobne ako človek. V dnešnom čísle časopisu Science vyšla informácia o výsledku práce belgických výskumníkov vedených Josém Halloyom.
Zostavili roboty s veľkosťou švábov, schopné ovplyvniť chovanie tohto hmyzu. Podľa agentúry Reuters sa tým veda zase o niečo priblížila science fiction.
Napriek tomu, že roboty ako šváby nevyzerajú, natreli ich chemikáliami, ktoré vydávajú zápach skutočného hmyzu. Obyvatelia kolónie im natoľko dôverujú, že sa nimi nechajú zviesť k chybnému správaniu, napríklad si ako úkryt vyberú svetlé miesto, aj napriek tomu, že bežne sa vždy ukrývajú do tmy.
"Novinkou je to, že robotov neriadi na diaľku človek, pretože sú autonómni a komunikujú na sociálnej úrovni obvyklej v kolónii hmyzu. Sú pre nás nástrojom, ako získať informácie o mechanizme rozhodovania skupiny živočícha zvierat," povedal Halloy.
Gerald Edelman z ústavu neurológie v San Diegu sa zaoberá výskumom simulácie aktivity ľudského mozgu 20 rokov. Mozog sa učí v interakcii s okolím a vytvoriť robota schopného učeniu znamená napodobiť aspoň čiastočne neurologické spoje, ktoré sa odohrávajú v mozgu. Potom je možné navodiť u robotov aj schopnosť vnímania a útržkovitej pamäti, povedal.
Robota nazvali menom Darvin VII. Vybavil ho videokamerou, mikrofónom a uchopovacím zariadením schopným rozlišovať medzi rôznymi oceľovými kockami podľa ich vodivosti, čo je proces súvisiaci s hmatom. V experimente o rozoznaní hodnôt vedel rozlišovať medzi kockami podľa ponúknutej odmeny.