Televízne vysielanie čaká veľká zmena
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: KorayGökhan/ilustračné
Analógové terestriálne (pozemné) vysielanie nahradí digitálne terestriálne, čo prinesie divákom radosť, že neuvidia nekvalitný obraz v podobe rôznych rušení, šumu, alebo duchov.
Slovenských divákov čoskoro čaká veľká zmena v sledovaní televízie. Tá pozostáva z prechodu analógového terestriálneho (pozemného) vysielania na digitálne terestriálne vysielanie, ktoré už skúšobne prebieha v niektorých našich mestách.
Dôvodom takejto razantnej zmeny je najmä tá skutočnosť, že súčasná analógová pozemná sieť vysielačov je z hľadiska počtu frekvencií, ktoré majú jednotlivé štáty pridelené už vyčerpaná, a preto v nej nie je dostatočný priestor ani pre všetky už existujúce TV stanice, nehovoriac o možných ďalších.
Je to celosvetový trend. Hlavnou výhodou digitálneho terestriálneho vysielania je možnosť vysielania viacerých TV staníc na jedinej frekvencii, v tzv. multiplexe.
„Takýto multiplex môže priniesť aj ďalšiu pridanú hodnotu, v podobe napr. elektronického programového sprievodcu, viacerých rozhlasových staníc a je v podstate jedinou možnosťou, ako v krátkom čase priniesť divákovi, ktorý nemá doma zariadenie na príjem signálu zo satelitu, alebo nie je klientom rôznych káblových, či iných operátorov, TV signál z vysokým rozlíšením, tzv. HDTV,“ vysvetľuje prínos tejto zmeny technický riaditeľ TV JOJ Ing. Dezider Fischer
Z hľadiska kvality príjmu TV signálu je tu ešte jedna dôležitá výhoda. Divák už doma neuvidí na obrazovke nekvalitný obraz v podobe rôznych rušení, šumu, alebo duchov. Príjem digitálneho vysielania zabezpečí úplne bežná vonkajšia televízna anténa.
V miestach so silným príjmom stačí použiť malú bytovú anténku, ktorú ani nebude potrebné smerovať. Pre príjem signálu si však každý majiteľ bežného televízora bude musieť zakúpiť digitálny prijímač, tzv. set-top-box.
Toto zariadenie bude pripojené k televízoru pomocou dnes úplne bežného AV kábla, napr. s konektorom scart. Jednotlivé programy teda bude treba prepínať na diaľkovom ovládači dodanom v príslušenstve boxu. Nie všetci tí, ktorí už dnes sú majiteľmi televízorov s LCD, alebo plazmovou obrazovkou majú takpovediac vyhraté.
Ešte stále je v našej obchodnej distribúcii najmenej 50% prijímačov s plazmovou, či LCD obrazovkou, ktoré nie sú osadené zariadením pre príjem digitálneho vysielania, tzv. DVB-T tunerom. Aj tieto televízory budú potom vyžadovať set-top-box.
Set-top-box si už dnes možno zakúpiť v špecializovaných predajniach, najmä s anténnou a satelitnou technikou, postupne možno predpokladať ich masívny predaj v obchodoch so spotrebnou elektronikou. Divák si vyberie z množstva typov od rôznych výrobcov, ktoré sa budú líšiť kvalitou, výbavou, ale aj cenou.
Cena najlacnejších v súčasnosti klesla už pod 2000 Sk. V mnohých krajinách ich dotujú vlády, ako to bude na Slovensku zatiaľ nie je známe. Domácnosti, v ktorých je viac ako jeden televízor, sa musia pripraviť na vyššie výdavky. Každý televízor totiž bude potrebovať svoj vlastný set-top-box. Za sledovanie základných programov už nebude treba platiť žiadne iné poplatky.
" Technický plán prechodu sa pripravuje a nie je zatiaľ schválený do definitívnej podoby. V prvej etape sa predpokladá budovať multiplex, ktorý bude obsahovať najvýznamnejšie TV stanice, ako sú oba kanály verejnoprávnej STV, Markíza, JOJ a TA3, s celoštátnym pokrytím. Potom bude nasledovať verejnoprávny a komerčný multiplex. Ide o zložitý proces, v ktorom sa postupne budú uvoľnené analógové frekvencie nahrádzať digitálnymi," priblížil Fischer budúcnosť televízneho vysielania.
Úplné ukončenie analógového vysielania je stanovené na rok 2012.