Napoly robot napoly človek - realita do ôsmich rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Doodler
Robocop, Univerzálny vojak, či blížiaci sa Iron Man. Vo filme napoly človek, napoly robot s nadľudskou silou. Vedecká fantastika sa však postupne mení na realitu.
Robocop, Univerzálny vojak, či blížiaci sa Iron Man. Vo filme napoly človek, napoly robot s nadľudskou silou. Vedecká fantastika sa však postupne mení na realitu.
Zariadenie na periférii Salt Lake City, s kulisou zasnežených vrchov bolo kedysi dejiskom zimných Olympijských hier. Dnes tu výskumníci testujú výdrž na trochu iný spôsob. Kovové končatiny zvláštnej kostry zavesenej vonku, sa na slnku lesknú.
Softvérový inžinier z laboratórií Sarcos, Rex Jameson, si obliekol exoskeleton alebo vonkajšiu kostru XOS, ktorá cíti každý jeho pohyb a kráča spolu s ním. Podľa internetovej stránky spoločnosti BBC to vyzerá ako druhá koža alebo tieň. Prístroj sa dokáže svojou obratnosťou vyrovnať človeku. S tým rozdielom, že vďaka nemu je oveľa silnejší a vytrvalejší. S nabitým exoskeletonom je Jameson schopný zdvihnúť vyše deväťdesiat kilogramov, čo je viac než váži on sám.
Armáde môže XOS zabezpečiť rýchlejšie zásobovanie, prípadne menej zranení pri presúvaní viacerých ťažkých predmetov. Neskoršie modely sa podľa vojakov budú môcť zúčastniť aj na priamych bojoch a niesť tak ťažšie zbrane, prípadne zranených spolubojovníkov. Výskumníci však ešte musia čeliť viacerým problémom. Najväčším je batéria, ktorá by mala vydržať čo najdlhšie.
Americká armáda však aj napriek tomu dúfa, že prvé prototypy budú mať už na budúci rok a bežne ich začnú používať do ôsmich rokov.