Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Pavúky žijúce v skupinách sa delia o potravu
Zdielať na

Pavúky žijúce v skupinách sa delia o potravu

Americkí vedci z Cornell University vo svojej najnovšej štúdii detailne opísali život austrálskych pavúkov druhu Delena cancerides. Tí sa od ostatných pavúkov odlišujú tým, že žijú v skupinách. Odborníci zistili, že tento druh sa za určitých okolností delí o potravu.

Pavúky Delena cancerides dorastajú do veľkosti 4,5 centimetra, pričom rozpätie ich nôh môže dosahovať až 20 centimetrov. Sú to noční predátori, ktoré si nestavajú siete, ale aktívne lovia. Cez deň sa ukrývajú pod kôrou stromov.

Vedec Eric Yip preto na niektorých stromoch nahradil kusy kôry priehľadným plastom, aby mohol tieto pavúky pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Celkovo strávil pozorovaním pavúkov 68 nocí. Zistil, že keď sa do ich úkrytu dostane nejaký predátor, ako napríklad iný druh pavúka alebo mravec, pavúčia matka ho napadne, aby tak ochránila svoje potomstvo.

"Matka veľmi starostlivo chráni svoje mláďatá, pričom väčšinou sa jej podarí odraziť útok predátorov. Za potravou však často nevychádza, keď sa dá, tak zostáva v úkryte," uviedol Yip, ktorý taktiež tieto pavúky sledoval aj mimo úkrytu.

"Veľa ľudí si myslelo, že tieto pavúky nelovia a namiesto toho iba žerú to, čo im vlezie do úkrytu. Avšak keď sú hladní, tak vylezú von a hľadajú potravu. Ako väčšina iných pavúkov, aj príslušníci tohto druhu korisť väčšinou hneď zožerú namiesto toho, aby ju priniesli do kolónie. Ak však začne svitať, tak svoju korisť zoberú späť do úkrytu, kde sa s ňou podelia s ostatnými členmi kolónie.

Pavúk bol už aj vo vesmíre. Tento tvor si vyskúšal stav beztiaže na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. A podľa odborníkov si počínal veľmi dobre...

TV JOJ

Súvisiace články