Čo namiesto ropy? Vedci riešia vážny problém...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vedci vo svete riešia jeden vážny problém. Ak ho nerozlúsknu, hrozí, že sa zosype celosvetová ekonomika. Ide o ropu. Zásoby nám vraj vydržia maximálne do polovice tohto storočia. Ak sa nezničíme iným spôsobom, vrátime sa o niekoľko storočí naspäť ku konským povozom. Vedci však majú aj dobrú správu.
Situácia s ropou vo svete je taká, že ak to takto pôjde ďalej, čoskoro nebudeme mať čím napojiť svojich plechových tátošov. Terajšie zásoby ropy sa podľa odborníkov odhadujú na niečo viac než 200 miliárd ton. Je to na pohľad obrovské množstvo. No vzhľadom na ročnú spotrebu, s hrôzou zistíme, že je to len odrobinka.
Produkcia v roku 2010 dosiahla vyše okolo štyroch miliárd ton a toto číslo bude určite ešte narastať. Potom už aj školák ľahko vypočíta, za koľko rokov Zem z ropy úplne vyciciame. To sa odhaduje pri aktuálnej produkcii zhruba na 40 rokov.
Ak rýchlo neobjavíme náhradné zdroje, padne celá svetová ekonomika. Preto už teraz vedci hľadajú riešenia. Napríklad tím japonsko-amerických bádateľov skúma proces vytvárania ropy v prírode. Najnovšie sa dopracovali k zelenej riase Botrycoccus braunii, ktorá má byť hlavným aktérom vzniku ropy. Tá zanecháva olejové kvapôčky. Tie sa v priebehu asi 500 miliónov rokov premenili na ropu a uhlie.
isifa/ilustračné