Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Nový objav! Zem zachytáva antihmotu
Zdielať na

Nový objav! Zem zachytáva antihmotu

Medzinárodnému tímu vedcov sa vôbec po prvý raz podarilo objaviť tenkú vrstvu antihmoty tvoriacu prstenec okolo Zeme. Potvrdila sa tak teória, že magnetické pole Zeme dokáže zachytiť antihmotu podobne ako to robia vedci v laboratóriách pomocou magnetov.

Antihmotu, konkrétne antiprotóny, objavil vesmírny modul PAMELA (Payload for Antimatter Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics) pripevnený na ruskom satelite Resurs-DK1 vo Van Allenových radiačných pásoch. Ide o oblasti od výšky približne 400 km nad zemským povrchom až do vzdialenosti 50-tisíc kilometrov, kde sú zachytené častice slnečného vetra.

Antiprotóny sú tam zachytené spolu s časticami "normálnej" hmoty". Podľa vedcov môže objav antiprotónov vo Van Allenových radiačných pásoch znamenať, že v budúcnosti by mohli vesmírne stanice tankovať antihmotu priamo na orbite.

Výskumu antihmoty sa venuje aj európska organizácia CERN so sídlom v Ženeve. Tá napríklad v podzemnom urýchľovači vytvorila podmienky, aké boli pri vzniku vesmíru. Išlo o tzv. veľký tresk.

Súvisiace články