Veľký koralový útes znečisťujú pesticídy poľnohospodárov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Najväčší koralový útes ohrozujú prostriedky používané v poľnohospodárstve, ktoré majú chrániť úrodu pred škodcami. Píše sa to v správe austrálskej vlády.
Zo správy ďalej vyplýva, že pestovatelia by mali s pesticídmi narábať veľmi opatrne. Škodlivé látky sa našli údajne až v hĺbke 60-tich kilometrov. Situáciu naviac zhoršili tohtoročné povodne a cyklón Yasi, ktoré škodliny spláchli do mora.
Poľnohospodári však tieto obvinenia odmietajú. Vraj sú tieto závery založené na straších podkladoch. Týka to až štvrtiny pesťovateľov rastlín a vyše 12-tich percent chovateľov dobytka. Najviac bariéru údajne znečisťujú pestovatelia cukrovej trstiny.
Pred časom sa tvrdilo, že koralové útesy ohrozujú najmä klimatické zmeny. V posledných rokoch sa však stále častejšie objavujú názory, že znečisteniu výrazne napomáhajú aj spomínaní poľnohospodári.
Veľký bariérový útes je jediným živým organizmom viditeľným aj z vesmíru. Tvorí ho sieť viac ako 300 útesov 900 koralových ostrovov. Tiahne sa okolo severovýchodného pobrežia Austrálie. V roku 1981 bol pridaný do Svetového dedičstva UNESCO.
Veľký koralový útes v Austrálii
ISIFA