Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Kto môže za klimatické zmeny? Človek nie...
Zdielať na

Kto môže za klimatické zmeny? Človek nie...

Na Slovensku by sa už nemusel opakovať škandál s nástenkovým tendrom a celému obchodovaniu s kvótami na CO2 môže byť koniec. Výskumy švajčiarskych vedcov zo známej organizácie CERN sa prikláňajú k odporcom teórie, ktorá tvrdí, že klimatické zmeny spôsobil človek svojou činnosťou. Znamenalo by to koniec špekulácií o globálnom otepľovaní, za ktoré máme byť zodpovední my sami.

Za klimatické zmeny nemôže CO2, ale vraj kozmické žiarenie! A tak by nemal byť dôvod na obchodovanie so vzduchom a teda slovenský akciový nástenkový teplý vzduch by nemal zamestnávať naše vyšetrovacie orgány. Toto tvrdia odporcovia teórie, medzi nimi aj český prezident Vácav Klaus, ktorá za hlavného vinníka globálneho otepľovania označuje skleníkové plyny.

Dôkaz z CERN-u

Najnovšie sa odporcovia môžu oprieť aj o výskumy švajčiarskych vedcov. Preukázali, že oblaky môžu vznikať vďaka kozmickému žiareniu, ktoré ovplyvňuje Slnko. "Kozmické žiarenie môže prinútiť prchavé látky v ovzduší kondenzovať do aerosólov," potvrdzuje švajčiarsky fyzik z CERN-u Jasper Kirkby. A na ne sa nabaľuje vlhkosť a vzniká mrak.

Keďže kozmické žiarenie preniká do atmosféry pri vyššej aktivite Slnka menej, vzniká menej oblačnosti a Zem sa viac otepľuje.

Voda či CO2?

Viacerí odborníci si myslia, že objav je hodnotný, no kozmické žiarenie a Slnko nie sú hlavnou príčinou klimatických zmien. "Všeobecne sa uvažuje o tom, že najväčší vplyv má činnosť človeka," tvrdí Jozef Pecho z ÚFA Českej akadémie vied.

Ale ani táto skupina sa nevie zhodnúť na tom, čo viac. Či skleníkové plyny a najmä CO2 alebo napríklad voda. Podľa hydroekológa Michala Kravčíka odoberá voda teplo a ak ju odvedieme preč, teplo tu ostane - preto keby ju zachytávame na súši, odparovaním by ochladzovala Zem. Politikom, ktorí za nás rozhodujú, však najviac vyhovuje zrejme teória o CO2...

TV JOJ

Súvisiace články