Oblohu nad Európou ožiaria stovky meteoritov!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Podľa NASA preletí slnečnou sústavou po siedmich rokoch roj meteoritov - tzv. Drakonidy, ktorých pôvodcom je kométa Giacobini-Zinner. Tie by mali žiariť na nebi nielen nad Európou, ale aj Afrikou a Blízkym východom. Vidieť by sme to mohli medzi desiatou hodinou a polnocou SELČ.
Stovky meteoritov nad Zemou
Meteority sa však podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír môžu oneskoriť o niekoľko hodín a ich žiaru by mohol prekaziť aj samotný mesiac, pretože v danú noc má byť takmer v splne.
Za hodinu by malo nad Zemou preletieť až 750 meteoritov! Aj napriek tomu, že frekvencia Drakonidov je premenlivá a viditeľnosť neistá, časť meetoritov by mala byť aj tak vidieť.
Takto ožiarili meteority oblohu v Južnej Afrike v roku 2009:
Pôvod meteorických rojov
Meteorické roje vznikajú z vlákien, ktoré za sebou nechávajú kométy. Pokiaľ sa dráha kométy pretína s dráhou Zeme, vlákna sa dostanú do zemskej atmosféry a pri lete sa rozžeravia a vyparia. Dochádza tak k svetelným efektom. Meteority sa pomenúvajú podľa súhvazdia, z ktorého akoby vylietavali, a Drakonidy pochádzajú zo súhvezdia Draka.
NASA