Moderná vojna. USA chystajú kybernetické zbrane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
Moderná vojna si vyžaduje efektívne využívanie kybernetických, kinetických a kombinovaných kybernetických a kinetických prostriedkov, tvrdia zástupcovia výskumného oddelenia Pentagonu DARPA. Cieľom amerického ministerstva obrany tak je vyvinúť ich.
Amerika pripravená čeliť výzvam budúcnosti
Pentagon pritom kinetickými prostriedkami označuje bomby, strely a vojakov. Podľa riaditeľky DARPA Reginy Duncan sú americké schopnosti reagovať na rýchly vývoj kybernetických zbraní obmedzené v "útočnom aj obrannom zmysle". Rozpočet oddelenia sa tak zvýšil od fiškálneho roku, ktorý začal 1. októbra, na 208 miliónov dolárov, čo je o 80 dolárov viac.
"DARPA sa v nasledujúcich rokoch bude v kybernetickom výskume stále viac sústreďovať na hľadanie útočných prostriedkov, ktoré by slúžili pre špeciálne armádne ciele," hovorí riaditeľka Duncan. Podľa nej treba preskúmať aj limity využitia takýchto prostriedkov, aby "bol náš národ pripravený na výzvy budúcnosti".
ISIFA
Vírus stuxnet
Duncan pripomína, že kybernetické útoky nemusia znamenať len stratu dát, ale ohroziť môžu tiež fyzické systémy. V minulosti tak pôsobil napríklad vírus Stuxnet - jeho cieľom bolo sabotovať iránske jadrové zariadenia. Odborníci majú podozrenie, že vírus vyvinuli americkí a izraelskí odborníci.
Americké ministerstvo pritom tvrdí, že zvláštne vojenské kybernetické jednotky už vytvorilo viac než 30 krajín vrátane USA.