Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
EÚ schválila 15. balík sankcií voči Rusku. Zacielila na ropu a ďalšie subjekty
Zdielať na

EÚ schválila 15. balík sankcií voči Rusku. Zacielila na ropu a ďalšie subjekty

BRUSEL / Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v pondelok v Bruseli prijali v poradí už 15. balík ekonomických a individuálnych reštriktívnych opatrení s cieľom ďalej obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu proti Ukrajine. Na vyhlásenie Rady EÚ upozornil bruselský spravodajca TASR. Na sankciách sa najskôr dohodli veľvyslanci členských štátov EÚ sa v stredu 11. 12., oznámilo maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v príspevku na platforme X.

Sankcie obmedzia aktivity plavidiel tretích krajín v prospech Ruska. Ide o tzv. "tieňovú ropnú flotilu", pomocou ktorej Moskva obchádza sankcie na predaj ropy. Viacerí nemenovaní diplomati z prostredia EÚ uviedli, že nový sankčný balík obsahuje aj návrh na predĺženie možnosti pre Českú republiku dovážať produkty na ropnej báze - prichádzajúce najmä cez slovenskú rafinériu - o ďalších šesť mesiacov.

"Vítam prijatie nášho 15. balíka sankcií, ktorý je zameraný najmä na ruskú tieňovú flotilu," uviedla na sieti X predsedníčka Európskej Komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Šéfovia diplomacie štátov EÚ schválili 15. balík sankcií 

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá predsedá zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci, v správe pre médiá uviedla, že nový balík sankcií je súčasťou reakcie EÚ na oslabenie ruskej vojnovej mašinérie a tých, ktorí túto vojnu umožňujú, vrátane čínskych spoločností.

"Našou prioritou je postaviť Ukrajinu do čo najsilnejšej pozície. Budeme stáť pri Ukrajincoch na všetkých frontoch: humanitárnom, hospodárskom, politickom, diplomatickom i vojenskom. O tom, že Ukrajina zvíťazí, nemôže byť pochýb," vyhlásila Kallasová.

Diplomati sa dohodli na balíku 84 nových zápisov na sankčný zoznam. Ide o 54 fyzických a 30 právnických osôb zodpovedných za konanie, ktoré narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

EÚ sa zamerala na zbrojovky a námorné spoločnosti 

Únia potrestala vojenskú jednotku zodpovednú za útok na detskú nemocnicu Ochmadyt v Kyjeve, vysokých manažérov popredných ruských spoločností v energetickom sektore, jednotlivcov zodpovedných za deportáciu detí, propagandu a obchádzanie sankcií, ako aj dvoch vysokých predstaviteľov KĽDR.

Pokiaľ ide o podniky, EÚ sa zamerala na ruské zbrojovky a námorné spoločnosti zodpovedné za prepravu ropy a ropných produktov, ktoré ruskej vláde poskytujú dôležité príjmy. Na zozname sa ocitol aj chemický závod či civilná ruská letecká spoločnosť logisticky podporujúca ruskú armádu.

EÚ prvýkrát uvalila sankcie (zákaz cestovania, zmrazenie majetku, zákaz sprístupnenia ekonomických zdrojov) aj voči rôznym čínskym aktérom dodávajúcim Rusku súčiastky dronov a mikroelektronické súčiastky.

Na sankčnom zozname je 52 nových plavidiel 

Na zoznam lodí, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu do prístavov a zákaz poskytovania širokej škály služieb súvisiacich s námornou dopravou, pridala Rada ďalšie plavidlá. Toto opatrenie je zamerané na tankery z krajín mimo EÚ, ktoré sú súčasťou "tieňovej flotily" obchádzajúcej mechanizmus cenových stropov na ropu a na lode, ktoré prepravujú vojenský materiál pre Rusko alebo sa podieľajú na preprave ukradnutého ukrajinských obilia.

Na sankčnom zozname sa ocitlo 52 nových plavidiel z tretích krajín, čím sa celkový počet trestaných lodí zvýšil na 79. Diplomati pridali 32 nových firiem na zoznam subjektov, ktoré priamo podporujú ruský vojenský a priemyselný komplex. To znamená, že budú podliehať prísnejším vývozným obmedzeniam týkajúcim sa tovarov a technológií s dvojakým použitím, ako aj tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k technologickému zlepšeniu ruského obranného a bezpečnostného sektora.

Niektoré z týchto subjektov pochádzajú z Číny, Indie, Iránu, Srbska či Spojených arabských emirátov a boli zapojené do obchádzania obchodných sankcií alebo sa podieľali na obstarávaní citlivých tovarov používaných na ruské vojenské operácie.

Blanár uviedol, že sankčný balík nemá žiaden vplyv na občanov Slovenska

Blanár spresnil, že prvýkrát tomuto zasadnutiu predsedala nová šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová, ktorá si s diplomatmi dohodla formát ďalších rokovaní. Pri debatách o Ukrajine Blanár zopakoval pozíciu Slovenska, že pomáha iba humanitárne a vojensky len nesmrtiacou technikou. Pripomenul, že práve prebieha doručovanie ďalšieho slovenského humanitárneho balíka vrátane elektrocentrál, ktoré pomáhajú pri častých výpadkoch prúdu na Ukrajine. "Povedal som, že sme dodali už takmer 60 gigawatthodín elektriny Ukrajine a sme pripravení v tom pomáhať aj ďalej," uviedol.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sibyha podľa Blanára prostredníctvom videokonferencie informoval, že situácia na fronte je zložitá, pričom v debatách odznel aj názor, že Kyjev stráca viac vojakov, ako je schopný regrutovať, a v tomto kontexte niektoré krajiny hovoria aj o možnosti prestať vyplácať sociálne dávky mladým Ukrajincom so štatútom utečencov, ktorí sú schopní bojovať. "Tieto debaty dávajú za pravdu tomu, čo hovoríme od začiatku, že tento konflikt nemá vojnové riešenie a že treba čím skôr rokovať o mieri," vysvetlil Blanár. V tejto súvislosti informoval Kallasovú a ostatných kolegov, že slovenská vládna delegácia po Číne navštívila aj Brazíliu, kde si vypočula brazílsky pohľad na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine, pričom Slovensko zdôraznilo, že patrí do skupiny priateľov mieru v OSN.

Predĺžila sa výnimka na vývoz ropných produktov

"Chcem povedať, že tento balík nemá žiaden dopad na Slovensko a jeho občanov. Hovorili sme, že v prípade, ak tak bude, tak nebudeme s ním súhlasiť. Pozitívne je, že sme získali podporu od všetkých kolegov na to, aby sa nám predlžila výnimka na vývoz ruských ropných produktov do Českej republiky z rafinérie Slovnaft," opísal situáciu Blanár.

Podľa jeho slov to znamená, že Slovensko má na pol má stabilizovaný výrobný plán pre Slovnaft, ktorý prechádza transformáciou na iné druhy ropy, a zabezpečuje to krajine aj cenovú stabilitu a dostupnosť palív.

Upozornil, že ide o dobrú správu aj pre Kyjev, lebo predlženie uvedenej výnimky umožní Slovnaftu na Ukrajinu dodávať asi desať percent nafty, ktorú ukrajinská strana potrebuje každý mesiac. S odkazom na možné mierové rokovania o Ukrajine Blanár pripomenul, že diplomati EÚ očakávajú prvé kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho januárovej inaugurácii, keď tento proces môže nabrať väčšiu dynamiku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy