Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Extrémne mučenie a skryté zločiny: Pravda, ktorá vychádza na povrch po páde Asada
Zdielať na

Extrémne mučenie a skryté zločiny: Pravda, ktorá vychádza na povrch po páde Asada

Archívna reportáž

Asadov režim padol

DAMASK / Po páde sýrskeho prezidenta Bašára Asada začali vychádzať na povrch šokujúce detaily o rozsahu násilia a systematickej brutalite jeho režimu. Brány známych väzníc sa otvárajú a pátra sa po tajných zariadeniach, v ktorých môžu byť stále zadržiavaní väzni, píše web Novinky.cz.

Prevádzkovali vyše 100 väzníc

Ako informuje portál Novinky.cz, režim Bašára Asada prevádzkoval vyše sto väzníc. Dve z nich – Tadmor a Sajdnájá – sa preslávili svojou obzvlášť krutou povahou, a často sa o nich hovorí ako o "Asadových jatkách". Tadmor sa nachádzal v púšti pri starobylom meste Palmýra, zatiaľ čo Sajdnájá leží neďaleko Damasku.

Podľa odhadov organizácie Sýrska sieť pre ľudské práva (SNHR), zahynulo od roku 2011 vo väzniciach Asadovho režimu viac než 15-tisíc ľudí. Obete neboli len vojaci, ale aj intelektuáli, aktivisti a obyčajní demonštranti. Televízia Al-Džazíra informovala o 72 dokumentovaných metódach mučenia, ktoré často pripomínajú praktiky z temného stredoveku.

Rôzne formy mučenia

Príslušníci režimu často dávali krutým mučiacim technikám ironické alebo poetické pomenovania. Napríklad väzni, ktorí sa ocitli v Sajdnáji, museli čeliť takzvanej "Welcome Party" (uvítacej párty). Tá spočívala v tom, že ihneď po príchode ich dozorci brutálne zbili hadicami, a rôznymi tyčami z dreva či silikónu.

Hromady topánok obetí, ktoré neprežili väznenie, mnohým pripomínajú zábery z nacistického tábora Osvienčim, kde sa nachádzali podobné kopy obuvi. Na tento nepríjemný odkaz upozorňujú používatelia sociálnych sietí.

Jednou z metód mučenia bol takzvaný "lietajúci koberec". Obeť bola pripútaná na skladaciu drevenú dosku, pričom chrbát mal pripevnený k spodnej časti a nohy k hornej. Následne sa dosky sklopili, čím došlo k bolestivému zovretiu tela.

Ďalšia brutálna technika s názvom "obruč" spočívala v tom, že väzňovi zviazali ruky za chrbtom, hlavu sklonili medzi kolená a celé telo natlačili do pneumatiky auta. V tejto nepohodlnej polohe bol následne bitý palicou. Túto metódu opísal nemecký denník Bild.

Objavili masový hrom

Väzni boli vystavovaní bičovaniu, mučeniu prostredníctvom spánkovej deprivácie, a usmrcovaniu elektrickým prúdom. Podľa správ boli nútení olizovať vlastnú krv zo zeme počas mučenia. Ich každodenné utrpenie znásobovalo sexuálne násilie, znásilňovanie, a neustále ponižovanie. Boli držaní v nepretržitej tme, natlačení v malých celách, kde bolo až 50 ľudí v miestnostiach o veľkosti 3 × 3 metre.

Tí, ktorí podľahli následkom mučenia, podvýživy či chorôb, boli odstránení. V väznici Sajdnájá bol objavený masový hrob, v ktorom sa našli len kostrové pozostatky. Telá obetí boli pravdepodobne rozpúšťané kyselinou. Existujú tiež tvrdenia, že niektoré telá boli drvené železným lisom.

Presný počet obetí týchto mučivých praktík nie je známy. Vo väzniciach bolo údajne zadržiavaných približne 160-tisíc ľudí, medzi nimi aj 5274 detí a 10 221 žien. Symbolickým dôkazom hrôz v Sajdnáji je fotografia miestnosti plnej topánok a oblečenia väzňov, ktorí sa už nikdy nedostali na slobodu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy