Štáty EÚ podporili predĺženie výnimky Slovensku na vývoz produktov z ruskej ropy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Minister zahraničných vecí Juraj Blanár informoval o predĺžení výnimky na vývoz produktov z ruskej ropy do Česka o šesť mesiacov. Rozhodnutie podporili ministri Európskej únie v rámci 15. sankčného balíka voči Rusku, ktorý reaguje na konflikt na Ukrajine.
Podľa jeho vyhlásenia toto rozhodnutie v pondelok (16. 12.) definitívne podporili šéfovia diplomacií všetkých členských štátov EÚ v rámci 15. sankčného balíka voči Rusku, ktorý Únia prijíma v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Predtým sa touto otázkou zaoberali veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER).
"Ide o dôležitý úspech slovenskej diplomacie v prospech nášho hospodárstva, a tým aj občanov Slovenska. Vážime si dosiahnutý konsenzus a predovšetkým konštruktívny prístup členských štátov, ktoré počas rokovaní akceptovali naše argumenty v prospech riešenia energetickej bezpečnosti," vyhlásil Blanár.
Zdôraznil, že predĺženie výnimky je dôležité pre bratislavskú rafinériu Slovnaft v súvislosti s vývozom do Česka, ale aj s dostupnosťou nafty pre odber na Ukrajine. "Nasledujúceho pol roka to umožní Slovnaftu realizovať technologické zmeny a finalizovať opatrenia potrebné na diverzifikáciu zdrojov. Sankčná výnimka rovnako pomôže udržať stabilitu cien na trhu s palivami tak doma, ako celkovo v strednej Európe a zaistí ich dostupnosť," vysvetlil.
Predĺženie výnimky na vývoz ropných produktov spracovaných z ruskej ropy do Česka bolo schválené vlani v decembri s platnosťou do 5. decembra 2024. Pondelňajším rozhodnutím ministri členských štátov EÚ odsúhlasili predĺženie tejto výnimky o šesť mesiacov. Výnimka zo zákazu nákupu, dovozu a tranzitu ropy a určitých ropných produktov z Ruska do EÚ, teda do členských štátov, ktoré sú vzhľadom na svoju geografickú polohu špecificky závislé od ruských dodávok a nemajú realizovateľné alternatívne možnosti, ako je Slovensko, Česko a Maďarsko, je naďalej vnímaná ako časovo neobmedzená.