EXKLUZÍVNE PRE TV JOJ: Zábery priamo zo sýrskeho väzenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DAMASK/ SÝRIA / Spolupracovník TV JOJ Martin Navrátil vyrazil včera (16. decembra) do centra Sýrie - konkrétne do mesta Damask. Pozrite sa spoločne s nami na aktuálnu situáciu.
Exkluzívne zábery pre TV JOJ zo sýrskeho väzenia
Väznica a osudy väzňov
V určitom období bolo v sledovanej väznici približne 3- až 4-tisíc väzňov, no prežilo len 200 až 300 z nich.
Dnes túto väznicu navštevujú príbuzní obetí. Vďaka tomu, že archívy neboli zničené, armáda uchovala občianske preukazy, vodičské preukazy, pasy a ďalšie dokumenty. Ľudia prichádzajú z celého Damasku, aby hľadali svojich blízkych a získali informácie o tom, čo sa s nimi vlastne stalo. Podľa slov spolupracovníka TV JOJ Martina Navrátila boli všetci väzni oslobodení.
Video pasov väznených občanov, ktoré nám poskytol spolupracovník TV JOJ Martin Navrátil:
Zdroj: Martin Navrátil
Preživší sa môžu považovať za šťastných ľudí
Veľa ľudí ešte stále hľadá svojich blízkych, ktorí boli uväznení. Príbehy, o ktorých bude cestovateľ Martin Navrátil neskôr hovoriť a písať, nepatria do žiadneho storočia. Opýtaní hovorili, že väzni boli držaní v malých celách po siedmich až ôsmich ľuďoch. Tie cely mali pritom len približne 2x3 metre.
Spolu s deťmi boli nútení znášať tieto podmienky. Ženy mali prístup k tečúcej vode iba raz týždenne.
"Stačilo, aby sa niekto len nesprávne pozrel, a už bol poslaný na samotku," hovorí Martin Navrátil.
V najhorších prípadoch nespolupráce, boli väzni odsúdení na trest smrti.
Exkluzívne zábery zo ženských ciel:
Doba väznenia sa líšila
Väzni ostávali vo svojich celách niekedy až roky, inokedy len niekoľko týždňov. Najtvrdší režim podľa zistení panoval približne pred mesiacom (november 2024). Aj obyvatelia Damasku jej potvrdili, že práve v tomto období bol režim obzvlášť krutý.
Pozrite sa na celý rozhovor s cestovateľom Martinom Navrátilom, kde podrobnejšie opisuje podmienky väzania:
Aktuálna situácia je stabilná
„Situácia je síce stabilná, ale nič nemáme. Aj benzínu je málo, jeho ceny sú preto veľmi vysoké, " hovorí Martin Navrátil pre TV JOJ.
Súčasná vláda sa snaží zabezpečiť dodávky múky a základných potravín zo zahraničia. V súvislosti s obnovou krajiny a návratu utečencov však žiada o zrušenie sankcií.
Šéfka Európskej komisie dnes síce prisľúbila miliardu na podporu migrantov v Turecku, so zrušením sankcií je však opatrná.
Čo všetko čaká Martina Navrátila a prečo išiel do Sýrie nájdete v rozhovore pre Ranné noviny: