1032. deň na Ukrajine: Ruská armáda tvrdí, že obsadila ďalšiu dedinu v ukrajinskej Doneckej oblasti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
MOSKVA / KYJEV / Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že jeho sily dobyli dedinu Kosťantynopoľske, ktorá sa nachádza neďaleko strategického mesta Kurachove v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Vojna na Ukrajine
Ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že ruské jednotky "oslobodili" ukrajinskú dedinu ležiacu len osem kilometrov od Kurachove, strategicky dôležitého priemyselného mesta, ktoré sa ruské jednotky snažia obkľúčiť. Ruská armáda v uplynulých mesiacoch postupuje na východe Ukrajiny, kde využíva oslabenú ukrajinskú obranu, a v decembri takmer každý deň hlási územné zisky, konštatuje AFP.
Najvyšší veliteľ ukrajinských síl Olexandr Syrskyj v utorok povedal, že "najzložitejšia situácia" je v súčasnosti práve okolo mesta Kurachove a ďalšieho strategického mesta Pokrovsk.
Zelenskyj si za veľvyslanca v Turecku vybral krymského Tatára väzneného Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok (20. 12.) oznámil, že schválil vymenovanie vysokopostaveného krymskotatárskeho politika Narimana Dželala za veľvyslanca v Turecku. Dželal strávil takmer tri roky v ruskom väzení a na slobodu sa dostal tento rok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Štyridsaťštyriročný Dželal je bývalým novinárom a lídrom komunity prenasledovanej prevažne moslimskej menšiny z Krymu. Je zástupcom predsedu Medžlisu, tradičného tatárskeho zhromaždenia na Kryme, ktoré Rusko po anexii polostrova v roku 2014 zakázalo. Mnohí krymskí Tatári sa postavili proti anexii a boli zadržaní a uväznení.
Rusko zadržalo Dželala v septembri 2021 a v roku 2022 bol odsúdený na 17 rokov väzenia pre obvinenie z terorizmu za údajne sprisahanie s cieľom vyhodiť do vzduchu plynovod neďaleko regionálneho hlavného mesta Simferopol. Obvinený bol spolu s niekoľkými ďalšími aktivistami, ktorí rovnako popreli svoju vinu. V júni tohto roku ho Rusko prepustilo v rámci zriedkavej výmeny väzňov za účasti civilistov, píše AFP. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International uznala Dželala za "väzňa svedomia" a označila jeho odsúdenie za "ďalší úder ľudským právam" na Kryme.