1038. deň na Ukrajine: Ruské ostreľovanie Sumskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
KYJEV / Jednu obeť si vyžiadalo ruské ostreľovanie a dronové útoky v ukrajinskej Sumskej oblasti, uviedli v piatok miestne úrady. V obci Krasnopillja zomrel pri požiari obytného domu jeden muž, uviedla prokuratúra.
Vojna na Ukrajine
Ruské jednotky vo štvrtok podnikli 169 útokov na pohraničné oblasti, uviedli úrady prostredníctvom aplikácie Telegram. Celkovo bolo zaregistrovaných 311 výbuchov. Ostreľovanie podľa úradov poškodilo aj domy v ďalších obciach oblasti.
Vojenské úrady hlásili prostredníctvom aplikácie Telegram ruské dronové útoky z rôznych častí Ukrajiny aj v noci na piatok 27. 12. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete na životoch ani zranení. Ukrajina sa už takmer tretí rok bráni proti ruskej vojenskej agresii, ktorá vypukla 24. februára 2022.
Severokórejský vojak zajatý ukrajinskými silami zomrel na následky zranení
Severokórejský vojak zajatý ukrajinskými silami zomrel na následky ťažkých zranení, oznámila v piatok juhokórejská tajná služba. "Prostredníctvom spojeneckej spravodajskej agentúry bolo potvrdené, že severokórejský vojak, ktorého zajali 26. decembra živého, práve zomrel v dôsledku zhoršujúcich sa zranení," spresnila vo vyhlásení.
Juhokórejská tajná služba potvrdila informácie, že ukrajinské sily zajali prvého severokórejského vojaka, ktorý bojoval na strane ruskej armády.
Vojaka údajne zajali príslušníci Jednotiek pre špeciálne operácie (SSO) Ozbrojených síl Ukrajiny počas akcie na frontovej línii v ruskej Kurskej oblasti. Okrem toho sa im podarilo ukoristiť obrnený transportér.
Podľa juhokórejských predstaviteľov bolo zatiaľ do Ruska vyslaných približne 11-tisíc severokórejských vojakov, ktorí majú byť postupne nasadení do bojov proti ukrajinským silám. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začiatkom tohto týždňa uviedol, že v Kurskej oblasti padlo už viac ako 3000 severokórejských vojakov.
Ukrajina poslala 500 ton múky vo svojej prvej dodávke potravinovej pomoci Sýrii
Ukrajina poslala 500 ton pšeničnej múky vo svojej prvej dodávke potravinovej pomoci Sýrii, oznámil dnes podľa agentúry Reuters ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. Múka je na ceste do Sýrie v rámci ukrajinského humanitárneho programu Obilie z Ukrajiny v spolupráci so Svetovým potravinovým programom (WFP), uviedol Zelenskyj. Ukrajina patrí k hlavným svetovým výrobcom a vývozcom obilnín a olejnín.
"Pšeničná múka bude v nasledujúcich týždňoch rozdelená medzi 33250 rodín, teda 167.000 ľudí. Jeden balík váži 15 kilogramov a päťčlennej rodine vystačí na mesiac," napísal ukrajinský prezident na sociálnej sieti X.
Po páde režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, blízkeho spojenca Moskvy, Ukrajina oznámila, že chce so Sýriou obnoviť vzťahy. Kyjev tradične dováža pšenicu a kukuricu do krajín na Blízkom východe, doteraz medzi nimi však nebola Sýria. Tá dovážala za Asadovej vlády potraviny z Ruska. Dodávky pšenice z Ruska do Sýrie však boli pozastavené v dôsledku neistoty, uviedli ruské a sýrske zdroje na začiatku decembra.
Vývoz obilia z Ukrajiny narušila invázia ruských vojsk z februára 2022, ktorá výrazne obmedzila dodávky cez Čierne more. Ukrajina odvtedy prelomila faktickú námornú blokádu a obnovila vývoz z prístavu Odesa na juhu krajiny.
Iniciatíva Obilie z Ukrajiny (Grain from Ukraine) vznikla v roku 2022 na podnet Zelenského ako spôsob podpory humanitárnych dodávok do krajín, kde ľudia trpia nedostatkom potravín.
Pre ukrajinské dronové útoky sa muselo lietadlo pokúsiť pristáť inde
Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu (Rosaviacija) v piatok vyhlásil, že ukrajinské drony útočili na čečenské mesto Groznyj, keď sa lietadlo azerbajdžanských aerolínií pokúšalo pristáť. Následkom toho sa rozhodlo zmeniť trasu a nakoniec havarovalo.
"Ukrajinské bezpilotné lietadlá v tom čase... vykonávali teroristické útoky na civilnú infraštruktúru," uviedol šéf agentúry Dmitrij Jadrov na sociálnej sieti Telegram. Podľa neho sa lietadlo pokúsilo dvakrát pristáť a potom sa v hustej hmle odklonilo smerom na Kazachstan. Kapitánovi havarovaného lietadla údajne ponúkli aj iné letiská, no sám si zvolil to v meste Aktau.
Podľa Jadrova Rusko signalizovalo odhodlanie pomôcť Azerbajdžanu a Kazachstanu bezprostredne po nehode. "Ruská strana okamžite dala svojim kazašským a azerbajdžanským partnerom vedieť, že je úplne pripravená spolupracovať pri vyšetrovaní tejto tragédie," oznámil.
Lietadlo Embraer 190 spoločnosti AZAL smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Na palube bolo 67 ľudí vrátane piatich členov posádky - 42 občanov Azerbajdžanu, 16 Ruska, šesť Kazachstanu a traja Kirgizska.
Zomrelo 38 ľudí, hospitalizovaných bolo 29 vrátane troch detí, 11 zranených je na jednotke intenzívnej starostlivosti.