Zatiahnuté
Bratislava
Alexandra, Karina
2.1.2025
1041. deň na Ukrajine: Kremeľ odmieta kompromisy, budúcnosť Ukrajiny musí byť neutrálna
Zdielať na

1041. deň na Ukrajine: Kremeľ odmieta kompromisy, budúcnosť Ukrajiny musí byť neutrálna

MOSKVA / Rusko bude musieť upustiť od svojho moratória na rozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu, povedal v pondelok (29. 12.) publikovanom rozhovore s agentúrou RIA Novosti ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Diplomat zároveň obvinil Spojené štáty z toho, že začali po svete tieto zbrane rozmiestňovať. Washington sa k jeho vyhláseniu zatiaľ nevyjadril.

Ako informoval web novinky.cz, Moskve nestačí len odloženie členstva Ukrajiny v NATO, ale požaduje jej neutralitu. Prekáža jej návrh vyslať na líniu kontaktu mierové sily krajín a Británie.

Lavrov povedal pre TASS, že Rusko potrebuje trvalú zmluvu s Ukrajinou: "Podľa viacerých vyjadrení a rozhovoru Donalda Trumpa v časopise Time z 12. decembra hovorí o "zmrazení" vojenských akcií pozdĺž línie bojov a prenesení ďalšej zodpovednosti za konflikt s Ruskom na Európanov. Samozrejme, že nie sme spokojní s návrhmi členov tímu budúceho prezidenta posunúť členstvo Ukrajiny v NATO o dvadsať rokov, rovnako ako s dislokáciou mierových "britských a európskych síl" na Ukrajine."

Lavrov zároveň uviedol, že Moskva zatiaľ nedostala od USA žiadne oficiálne signály týkajúce sa urovnania konfliktu na Ukrajine. To dal do súvislosti s tým, že do 20. januára, keď bude Trump inaugurovaný, je stále vo funkcii Joe Biden, ktorého administratíva môže ako jediná oficiálne rokovať s Ruskom.

Dohoda má vykoreniť príčiny konfliktu

Podľa Lavrova musí akákoľvek dohoda ukončujúca vojnu na Ukrajine "vykoreniť príčiny" konfliktu a nastaviť mechanizmus, ktorý zabráni akémukoľvek porušeniu dohody. V rozhovore pre TASS ruský minister zahraničných vecí 26. decembra uviedol, že sú dve príčiny konfliktu. Jednou je to, že NATO porušilo svoj údajný záväzok nerozširovať sa na východ a "agresívne absorbovať" územia pri ruských hraniciach. Druhou je, opäť údajná, diskriminácia etnických Rusov na Ukrajine a ruského jazyka, ruských médií a kultúry na Ukrajine.

Minister 26. decembra pre TASS zdôraznil, že Rusko vždy bolo a je pripravené rokovať: "Zo svojej strany by som chcel zvlášť zdôrazniť, že možno hovoriť iba o nádejných a právne záväzných dohodách, ktoré by mali odstrániť základné príčiny konfliktu a ktoré by mali obsahovať mechanizmus, ktorý by znemožnil ich porušenie."

Lavrovove vyjadrenia sú v súlade s vyhláseniami ďalších ruských predstaviteľov, že Kremeľ odmieta akékoľvek kompromisy ohľadom svojich požiadaviek z konca roku 2021 a jari 2022, uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Medzi nimi je trvalá neutralita Ukrajiny a radikálne obmedzenie veľkosti jej ozbrojených síl.

Biden oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 2,5 miliardy dolárov

Spojené štáty poskytnú Ukrajine nový balík vojenskej pomoci v hodnote takmer 2,5 miliardy dolárov. TASR o tom informuje na základe oznámenia amerického prezidenta Joea Bidena zverejnenom na stránke Bieleho domu. Podľa Bidenovho vyhlásenia tento balík zahŕňa okamžité aj dlhodobé dodávky predovšetkým systémov protivzdušnej obrany a delostreleckých granátov.

V rámci nového balíka poskytne Washington Kyjevu pomoc v hodnote 1,25 miliardy dolárov zo zásob ministerstva obrany (Pentagón), ako aj pomoc za 1,22 miliardy dolárov prostredníctvom programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative) patriaceho pod Pentagón, cez ktorý americká vláda objednáva vojenskú techniku pre Ukrajinu od zbrojárskych firiem. Biden pripomenul, že ide o posledné dostupné prostriedky v rámci tohto programu pridelené Kongresom prostredníctvom dodatku, ktorý podpísal v apríli.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy