Skoro jasno
Bratislava
Drahoslav
4.1.2025
Rusko zastavilo tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu
Zdielať na

Rusko zastavilo tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu

MOSKVA / Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila v stredu o 08.00 h moskovského času (05.00 h SEČ) dodávky ruského plynu cez Ukrajinu do Európy a Moldavska. Urobila tak v dôsledku nepredĺžení tranzitnej dohody zo strany Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS odvolávajúcej sa na vyhlásenie Gazpromu.

 "Keďže Ukrajina opakovane a jednoznačne odmietla predĺžiť túto dohodu, Gazprom prišiel od 1. januára 2025 o technickú a právnu spôsobilosť na tranzit plynu cez Ukrajinu. Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sa zastavili o 08.00 h moskovského času," uvádza sa vo vyhlásení.

Zastavenie tranzitu potvrdilo aj ukrajinské ministerstvo energetiky. Dohoda o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie počítala s prečerpaním 40 miliárd metrov kubických ročne. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že nový kontrakt určite nebude, keďže tak krátko pred 1. januárom ho nebude možné prerokovať, píše TASS.

Agentúra RIA Novosti konštatovala, že jedinou distribučnou cestou pre plyn z Ruska do Európy tak zostal plynovod Balkan Stream, vedúci z Turecka do Maďarska. Ročne prepraví približne 14 - 15 miliárd kubických metrov plynu do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.

Slovensko je podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej na zastavenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu technicky dobre pripravené. Štátna spoločnosť SPP má v podzemných zásobníkoch uskladnených o 20 % viac plynu ako pred rokom. Zásobníky, ktoré má zazmluvnené spoločnosť SPP, sú, navyše aj na konci decembra naplnené prakticky na 100 %, čo v tomto období nie je štandardné. Štátna plynárenská spoločnosť má diverzifikované portfólio dodávok plynu od ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov, ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI.

Ukrajina už dlhší čas avizovala, že dohodu o tranzite ruskej ropy nemieni predĺžiť. Svoje postoj zdôvodňuje vojnou s Ruskom a tým, že jej predajom ju čiastočne financuje.

Tok cez Veľké Kapušany sa zastavil

V stredu 1. januára došlo k zastaveniu toku zemného plynu z Ukrajiny na vstupnom bode Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenskej hranici. Oznámil to na svojom webe prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike spoločnosť Eustream.

"Spoločnosť Eustream je pripravená zabezpečiť prepravu pre potreby zásobovania Slovenska zemným plynom na celom území podľa nominácií zákazníkov," informuje prevádzkovateľ plynu. Preprava zemného plynu prebieha na všetkých prepojovacích bodoch v súlade s nomináciami zákazníkov a spoločnosť Eustream je plne pripravená plniť svoje záväzky voči nim a zabezpečiť spoľahlivú prepravu.

SPP naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu. Na prerušenie dodávok od spoločnosti Gazprom Export sa dlhodobo pripravoval. TASR o tom informovali z SPP s tým, že využijú iné dostupné zdroje tak, aby kombináciou zvolených obchodných príležitostí zabezpečili pre svojich zákazníkov popri dostatočnom množstve aj čo najlepšiu cenu.

Bezpečnosť dodávok zemného plynu stojí podľa SPP na troch hlavných pilieroch. "Prvým pilierom sú diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu z iného ako ruského zdroja uzavreté so spoločnosťami BP, Exxon Mobil, Shell, ENI a RWE. Tieto zmluvy sú flexibilné a vieme navýšiť nielen požadované množstvo plynu, ale aj dĺžku platnosti týchto zmlúv," poznamenal generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

Zemný plyn je možné prepraviť na Slovensko z akéhokoľvek smeru 

Druhým pilierom bezpečnosti dodávok plynu majú byť diverzifikované prepravné trasy. "Slovensko má plynovodné prepojenie s každou z okolitých krajín. Zemný plyn je tak možné prepraviť z ktoréhokoľvek smeru," ozrejmil SPP. Preferovanou prepravnou trasou počas zimnej sezóny je plynovod z Nemecka cez Rakúsko či Česko. "Ako dôležitá sa javí aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu TurkStream cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. V minulosti sme však využili aj prepravnú trasu z Chorvátska či Talianska cez Rakúsko na Slovensko. Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky sa ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, javí prepravný koridor cez Poľsko," priblížil SPP.

Alternatíva bude drahšia 

Tretím pilierom bezpečnosti dodávok má byť zemný plyn uskladnený v zásobníkoch. "V zásobníkoch na Slovensku máme v súčasnosti k dispozícii o približne 20 % viac plynu ako v minulom roku. Navyše sme prijali rozhodnutie, že naša kapacita v zásobníkoch bude naplnená na 100 % nielen na začiatku vykurovacej sezóny, ale aj na začiatku roka, teda v januári 2025," doplnil Ferencz.

SPP zároveň upozornil na to, že akákoľvek alternatíva bude výrazne drahšia. "Ak SPP v roku 2025 celé potrebné množstvo nakúpi z iného zdroja a fyzicky prepraví na Slovensko, spoločnosť zaplatí o približne 90 miliónov eur navyše. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré sa neustále zvyšujú. Zároveň, prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať za následok aj nárast cien na veľkoobchodných trhoch. Okrem toho, v prípade studenej zimy môže táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe," dodal SPP.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy