Rakúsko: Rokovania o vytvorení trojkoalície zlyhali, liberáli sa stiahli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rakúska vláda a jej voľby
VIEDEŇ / Rakúska liberálna strana NEOS v piatok 3. januára oznámila, že sa sťahuje z rokovaní o vytvorení koaličnej vlády s ľudovcami (ÖVP) a sociálnymi demokratmi (SPÖ). Líderka strany Beate Meinlová-Reisingerová odôvodnila tento krok nedostatočnou ochotou potenciálnych partnerov na uskutočnenie reforiem, ako aj tým, že v niekoľko týždňov trvajúcich rozhovoroch sa nedosiahol žiadny relevantný pokrok.
Rokovali do neskorých hodín
Predsedníčka NEOS o tomto kroku ráno informovala kancelára a lídra ÖVP Karla Nehammera, šéfa SPÖ Andreasa Bablera a spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena.
Lídri troch strán rokovali vo štvrtok do neskorých večerných hodín. Podľa ORF ešte nedávno sa hovorilo o tom, že dohodu chcú dosiahnuť do Troch kráľov. Strana NEOS vstúpila do koaličných rokovaní vzhľadom na recesiu a nestabilnú situáciu vo svete s cieľom uskutočniť ďalekosiahle zmeny, no podľa Meinlovej-Reisingerovej neboli lídri ÖVP a SPÖ ochotní uvažovať "za horizont ďalších volieb".
Voľby do rakúskej Národnej rady sa konali 29. septembra a s výrazným náskokom ich vyhrala Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Rakúsky prezident však zostavením novej vlády poveril Nehammera, čo zdôvodnil tým, že všetky ostatné parlamentné strany odmietli s krajnou pravicou spolupracovať.
Strana NEOS v posledných týždňoch čoraz viac signalizovala nespokojnosť s priebehom rozhovorov. Hlavným problémovým bodom sa ukázala byť reštrukturalizácia rozpočtu. Zatiaľ čo ÖVP a NEOS chceli šetriť len na strane výdavkov, sociálni demokrati chceli rokovať aj o daniach. Účastníci rokovaní sa len krátko pred Vianocami zhodli aspoň na tom, že rozpočet by sa mal reštrukturalizovať počas siedmich, a nie štyroch rokov.
Ľudovci a sociálni demokrati v minulosti vládli Rakúsku spoločne, no v novom parlamente majú väčšinu jedného hlasu - 92 zo 183 kresiel.
Podľa agentúry DPA by teraz mohli vytvoriť vládu bez tretieho partnera, alebo by sa mohli konať nové voľby. Najnovšie prieskumy však naznačili, že FPÖ by v nich získala okolo 40 percent hlasov, teda ešte viac ako v septembri 2024.