Zatiahnuté
Bratislava
Severín
8.1.2025
Uplynulo 10 rokov od útoku na francúzsku redakciu Charlie Hebdo
Zdielať na

Uplynulo 10 rokov od útoku na francúzsku redakciu Charlie Hebdo

FRANCÚZKO / Hrozba teroristických útokov vo Francúzsku nebola nikdy väčšia, než teraz, prispievajú k tomu sociálne siete. Vyhlásil to francúzsky minister vnútra na spomienkovej slávnosti za obete teroristických útokov na satirický týždenník Charlie Hebdo.

Uplynulo 10 rokov

7. január 2015. Deň, keď v každom Francúzovi zomrelo kúsok dobra.

Do redakcie Charlie Hebdo vtedy vtrhli bratia Kouachiovci, moslimskí radikáli napojení na Al-Kájdu, ktorí sa prišli pomstiť za karikatúru proroka Mohameda. Výsledkom ich vyčíňania bolo 12 mŕtvych a 11 zranených. Oboch bratov policajti po rozsiahlom pátraní o dva dni neskôr zastrelili. Ich čin vyvolal sériu ďalších incidentov a útokov, vrátane rukojemníckej drámy v kóšer potravinách, ktorú mal na svedomí džihádista Amedy Coulibaly. Dnešný deň (7. január 2025) však vo Francúzsku nebol o týchto zločincoch. Bol o spomienkach na ich obete.

Ich oficiálnu časť viedla starostka Paríža Hidalgová a súčasný prezident Macron. Na ťažké chvíle však spomínal aj jeho predchodca, vtedajší prezident Hollande.

"Mojou najsilnejšou spomienkou je, ako mi volal môj priateľ, ktorý bol členom redakčnej rady Charlie Hebdo. Plakal do telefónu, keď opisoval, čo sa stalo. Potom skolaboval," hovorí Francois Hollande, vtedajší francúzsky prezident.

Francúzi nezabúdajú na strach​

Teroristický útok na redakciu týždenníka vyvolal vo Francúzsku nevídanú vlnu podpory Charlie Hebdo. Heslom, ktoré vládlo uliciam aj médiám bolo jednoduché - Je suis Charlie - Ja som Charlie. Mnohí Francúzi nezabudli dodnes na strach, ktorý ich vtedy ovládol.

"Všetko si dodnes jasne pamätám. Tie prvé momenty, útoky, veľké demonštrácie, ktoré nasledovali. Podporu miliónov ľudí," hovorí obyvateľ Paríža, Alain Kassimati.

Zároveň sa však ozývajú hlasy, že po tomto útoku došlo postupnému úpadku karikatúry. Tie najúdernejšie diela sa vraj už dnes do tlače skrátka nedostanú. "Stále máme slobodu prejavu. Cítiť však z ľudí viac strach," tvrdí študentka Alice Affoh.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy