Donald Trump opäť v Bielom dome: Čakajú nás náročné časy?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Už o pár dní, 20. januára, sa do Bieleho domu vráti Donald Trump. Veľká časť sveta je z toho nervózna, vrátane tradičných spojencov Spojených štátov. Kým sa totiž v kampani niektoré jeho reči mohli zdať trápne, či absurdné, teraz môžu byť až nebezpečné.
Najnovšie by chcel Trump získať kontrolu nad Grónskom, Kanade navrhuje, aby sa pripojila ako ďalší štát ku USA a chcel by tiež ovládnuť aj Panamský prieplav. "Jediné ruky, ktoré ovládajú prieplav sú panamské, a tak to bude aj naďalej," vyjadril sa panamský minister zahraničných vecí Javier Martinez Acha.
Trump aj v minulosti narozprával kadečo, bežne menil názory a neraz si až protirečil. Jeho obľúbená téma je ekonomická ochrana USA, čo by mohlo tvrdo zasiahnuť aj automobilky na Slovensku.
"Chránenie Ameriky aj v obchodných vzťahoch znamená možné zvyšovanie ciel a možné obmedzovanie dovozu. Takže, my sme závislí na tom, aby sme sa prebrali," povedal minister investícií Richard Raši. "Musíme brať veľmi vážne tie reči, ktoré boli síce predvolebné, ale hovorili o tom, že nový prezident bude chcieť zavádzať viaceré clá," uviedol europoslanec Ľudovít Ódor. A to nielen voči Číne, ktorú Trump vníma ako hlavného rivala USA, ale aj voči dlhodobo partnerskej Európskej únii.
Rokovania s nevypočítateľným politikom budú náročné aj pre novú Európsku komisiu
"Máme nástroje na ochranu férových obchodných stykov, máme jasné pravidlá, ako ich používať, ale potrebujeme samozrejme aj niečo domyslieť a upraviť," priblížil eurokomisár Maroš Šefčovič. "Tie krajiny sa samozrejme budú brániť a recipročne budú zavádzať rôzne obchodné bariéry voči tovarom a službám zo Spojených štátov amerických," osvetlil dekan Fakulty politických vied Branislav Kováčik.
Vojnu na Ukrajine sľuboval 78-ročný republikán ukončiť za jeden deň, teraz už hovorí o šiestich mesiacoch. Spojencom v NATO zase pravidelne odkazuje, že ich v prípade napadnutia nemusí ochrániť, lebo dávajú málo peňazí na svoju obranu.